WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Strelície (Strelitzia)


ROSTLINNÝ SVĚT


Strelície je efektní rostlina s úzkými listy a velkým, oranžovým květem.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Strelitzia.
POPIS:
V kultuře je rozšířen druh Strelicie královská (Strelitzia reginae). Krásná oddenková rostlina s květy na hlavním dlouhém mateřském stonku. Výška rostliny dosahuje v průměru 1,2 až 1,3 m. Tvarem a vnější podobou květ Strelicie připomíná hlavu nějakého tropického ptáka. Květy jsou velké až 15 cm v průměru, vnější okvětní lístky jsou oranžové, vnitřní jsou tmavě modré.Listy mají tmavě zelenou barvu, jsou holé, kožovité, oválné v délce až 40 cm, na dlouhých řapících dlouhých 50 až 60 cm. Strelicie kvete na jaře, květy se udrží dlouho, po několik týdnů, proto se s květy Strelicie můžeme nejčastěji potkat v kyticích. Je to velmi efektní rostlina s úzkými listy a velkým, oranžovým květem, nacházejícím se na vysokém stonku a podobajícím se hlavě ptáka. Kvete pouze 5. rokem. Vyžadují mírnou teplotu, ne vyšší než 17°C, jasné světlo a přiměřené zalévání.
ČELEĎ:
Musaceae, banánovníkovité.
PŮVOD:
Jižní Afrika.
UMÍSTĚNÍ:
Jasné světlé místo.
TEPLOTA:
Strelicie v zimě upřednostňuje mírné nebo chladné stanoviště při teplotě okolo 14 - 15°C, minimum je 12°C.
OSVĚTLENÍ:
Jasné světlo, včetně určitého množství přímých slunečních paprsků ráno nebo večer. Zastínění je vhodné jestliže rostlina stojí na jižním nebo jihozápadním okně. Preferuje se východní okno.
ZALÉVÁNÍ:
Přiměřená od jara do podzimu, v zimě řídká – přibližně jednou za 1až 14 dní. Zem v žádném případě nemůže úplně proschnout.
HNOJENÍ:
Od března do srpna se přihnojuje každé 2 týdny speciálním tekutým hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny, dávkami, které jsou doporučeny v návodu.
VLHKOST VZDUCHU:
Čas od času se listy Strelicie otírají houbou. Je dobré ji pravidelně rosit.
PŘESAZOVÁNÍ:
Mladé rostlinky se přesazují každoročně na jaře. Dospělé rostliny se přesazují každé 2 roky. Strelicie se dobře cítí a kvete pouze tehdy, jestliže je v dostatečně prostorném květináči. Zemina musí být co nejvýživnější, v doporučeném složení drnovky s příměsí listovky a rašeliny a také zapařeného kravince a písku. Nutná je dobrá drenáž.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Dělením při přesazování a semeny.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Mšice.

___________________________________________________________________________________