WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Fikus Ali (Ficus Alii)


ROSTLINNÝ SVĚT


Fikus s dlouhými, úzkými listy.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Ficus 'Ali'.
POPIS:
Jsou vysoko rostlé rostliny, které mají dlouhé a úzké listy. Do výšky mohou dosahovat až 1,5 metru. Tento fikus vyžaduje jasný otevřený prostor, permanentní a přiměřenou zálivku. Při silném porušení pravidelné péče tyto rostliny ztrácejí listy. V zimě, v podmínkách umělého vytápění a také v silném letním žáru, je nutné rostliny postřikovat. Přesazovat tyto rostliny se doporučuje pouze vzácně, dle potřeby. Rozmnožují se v létě, a to porostovými rouby.
ČELEĎ:
Moraceae, morušovité.
PŮVOD:
Tropy a subtropy.
UMÍSTĚNÍ:
Velmi světlé místo, nikoli však na přímé slunce.
ZÁLIVKA, HNOJENÍ:
Zalévat přiměřeně, při přelití dochází k opadu listů.
PŘESAZOVÁNÍ:
Pro všechny fikusy je vhodné toto složení zeminy: 2 díly listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl prohnojené zeminy. Nesázíme je do velkých nádob, jen tak, aby se umístnily kořeny. Přesazujeme až je to nutné. Přihnojujeme organickými hnojivy (kravský hnůj atd.). Staré exempláře velkých fikusů nepřesazujeme, odstraníme vrchní část půd kolem rostliny a nahradíme čerstvou zeminou.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Fikusy se rozmnožují řízky při teplotě 24 až 29°C. Z jednoho výhonku se získá tolik řízků kolik je na něm listů. Je potřeba list i s očkem na stonku. Po odřezání dáme do teplé vody, aby se mléčná šťáva zastavila. Pak uděláme zářezy na spodní části a dáme do připravené prohřáté zeminy, zakryjeme polyetylenem.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Náhlá ztráta listů:
Příčiny jsou u jednotlivých druhů různorodé. U Ficus elastica je nejpravděpodobnější příčinou přelití. Dalšími možnými příčinami jsou: nízká zimní teplota, přehnojení a chladný průvan. U Ficus benjamina je opad listů způsoben nedostatkem světla nebo náhlá změna prostředí.
Ztráta nejspodnějšího listu:
U stromovitých fíkusů je příčinou přirozený proces stárnutí listu.
Žloutnutí okrajů listů, některé spodní listy opadávají:
Je to brzký příznak podvýživy nebo nějakých vážnějších problémů. Rostlinu proto během celého období růstu přihnojujte vhodnými hnojivy v doporučených dávkách.
Zasychání a svinování listů:
U převislých fíkusů bývá nejčastější příčinou silné sluneční záření, nízká vzdušná vlhkost či přesychání substrátu.

___________________________________________________________________________________