WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Australská kelpie (Australian Kelpie)


PSÍ SVĚT


Australská kelpie je okouzlující, chytrý pes, oddaný svému majiteli, zvyklý na delší pochody i vytrvalý běh.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Australian Kelpie

PŮVOD:
Kelpie pochází od kolie, přivezené do Austrálie prvními skotskými přistěhovalci v 70.letech 19.století. Plemeno získalo oblibu u australských farmářů jako šikovný pastevecký pes, s vysokými schopnostmi k výcviku.
Kelpie je vytrvalý, zručný, rychlý ovčácký pes, přemáhající jak ptáky, tak i silný rohatý dobytek. Velmi pružný a pohyblivý. Vyniká schopností vydržet dlouhou dobu bez vody.

POPIS:
Tvarem není moc velký. Je pevné konstituce, jeho kostra a svaly jsou velice dobře přizpůsobené pro dlouhotrvající běh. Hlava je pravidelných tvarů, úměrná. Lebeční část je vypouklá. Uši stojaté, trojúhelníkové. Lícní kosti jsou dobře rozvinuté. Čumák se zužuje k čenichu nosu. Hrudník je hluboký. Bedra jsou trochu vypouklá. Tělo šikmo nakloněné.

VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 46 až 51 cm.
Fenka má v kohoutku 43 až 48 cm.

VÁHA:
Asi 21 až 31 kg.

SRST:
Srst je krátká, 2 – 3 cm dlouhá, vydatně přiléhající, uzavřená, s hustou podsadou, na ocase s nevelkým závěsem. Zbarvení černá, černá s pálením, červená, červená s pálením, plavá, čokoládová a kouřově modrá.

CHARAKTER:
Okouzlující, chytrý pes, oddaný svému majiteli, zvyklý na delší pochody a rychlou práci. Pozorný, horlivý a vysoce inteligentní, s jemnou a učenlivou povahou a téměř nevyčerpatelnou energií, s velkou věrností a oddaností svěřeným úkolům. Má přirozený instinkt a přístup k práci s ovcemi, jak ve volné krajině, tak v ohradě

PÉČE:
Není náročná.

PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi,
Sekce 1 – Ovčáci.
Se zkouškou z výkonu.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:
AKE

ČÍSLO STANDARDU:
293 / 1994 (Australie)

___________________________________________________________________________________