WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Holandský ovčácký pudl (Dutch Schapendoes)


PSÍ SVĚT


Má ostražitý, chytrý pohled a přívětivý charakter. Jeho kvalitní srst má unikátní samočistící schopnosti.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Schapendoes
PŮVOD:
V překladu z Holadnského „schapendus“, což znamená „zarostlý ovčák“. Plemeno bylo v Nizozemí uznáno v roce 1964. Vzhledem k tomu, že jeho kvalitní srst má unikátní samočistící schopnosti, Kinologická federace v Nizozemí přijala rozhodnutí, že obyvatelé Holandska nesmějí toto plemeno mýt ani koupat. Mytí či koupání je povoleno pouze v případě, když je pes velice špinavý.
Toto plemeno je velice rozšířeno především na severu Nizozemí v provincii Drente.
POPIS:
Je to dlouhosrstý pes, harmonické postavy, s ostražitým, chytrým pohledem a přívětivým charakterem. Hlava, díky jeho dlouhé srsti, vypadá objemnější, než ve skutečnosti je. Uši jsou nízko posazené, visící a široké. Oči jsou velké, kulaté, nejsou však vypouklé ani hluboko vsazené, jsou umístěny spíše na přední části lebky než po stranách. Tělo je poněkud delší, než jeho výška v kohoutku. Kostra je lehká, ocas dlouhý, pokrytý hustou srstí, je šavlovitého tvaru. Pohyb je jakoby frivolní. Navzdory malé výšce se tento pes pohybuje pro ovčáky tolik typickým pohybem – klusem.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 43 až 50 cm.
Fenka má v kohoutku 40 až 47 cm
VÁHA:
24-32 kg
SRST:
Srst je dlouhá, hustá, s vyvinutým podsrstím. Je lehce vlnitá a drsná, nesmí být hedvábná. Hlava a čumák jsou pokryty stejně hustou srstí. Zbarvení: jsou přípustné všechny barvy, preferuje se však modro-šedá s černou.
CHARAKTER:
Má ostražitý, chytrý pohled a přívětivý charakter. Majitelé Holandského ovčáka jsou toho názoru, že pracovní psi se nemají předělávat na výstavní psy, neboť se při trimmingu ztrácí jejich pracovní vlastnosti.
PÉČE:
Kromě ochrany srsti nevyžaduje žádnou zvláštní péči.
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi, Sekce 1 – Ovčáci s pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:
SCA
ČÍSLO STANDARDU:
313 / 26.03.1992 (Nizozemsko)

___________________________________________________________________________________