WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Chorvatský ovčák (Croatian Shepherd Dog)


PSÍ SVĚT


Pes je vytrvalý a neúnavný, aktivní a dobře se učí. Využívá se nejen jako pastýřský pes, ale také jako hlídač a dobrý společník.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Hrvatski Ovčar
PŮVOD:
Plemeno je známé již z pradávných dob, podle některých údajů jeho stáří dosahuje až tisíce let. Je potvrzené, že pes se během této doby nezměnil. Je možné, že tyto psy přivezli Chorvati z Asie nebo z Řecka. Na rozdíl od ostatních Chorvatských psů, kteří byli formováni v uzavřených horských vesnicích, se tento pes po celém území dnešního Chorvatska podstatně rozšířil.
POPIS:
Chorvatský ovčák je svalnatý, má kompaktní postavu, není těžký ani hrubý, je velice pružný. Délka těla je o něco větší než jeho výška v kohoutku, kostra je dobře vyvinutá, krk je postaven k tělu přibližně pod úhlem 60 stupň. Hlava je dlouhá asi 20 cm, pokrytá krátkou srstí. Oči mají mandlový tvar, jsou černé nebo tmavě kaštanové. Uši stojící, trojúhelníkového tvaru. Ocas se dříve kupíroval. Někteří psi však mají od narození již narostlý, kraťounký ocas.
VÝŠKA:
V kohoutku má 40,5 až 53 cm.
VÁHA:
V rozmezí 13,5 až 20,5 kg.
SRST:
Srst je střední délky, dlouhá 7 až 14 cm, hustá, vlnitá, místy kudrnatá. Na krku je hříva, která na krku přechází v hustý límec. Zbavení černé nebo pepř a sůl. Na hrudi jsou přípustné bílé skvrny.
CHARAKTER:
Díky své univerzálnosti a schopnosti přijímat samostatná řešení a rozhodnutí, je pes schopen pastvy velkých i malých zvířat. Pes je vytrvalý a neúnavný, aktivní a dobře se učí. Využívá se nejen jako pastýřský pes, ale také jako hlídač a dobrý společník.
PÉČE:
Není náročná.
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 – Ovčáci bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:
CHO
ČÍSLO STANDARDU:
277 / 1994 (Chorvatsko)

___________________________________________________________________________________