WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Komondor


PSÍ SVĚT


Komondor - je národní maďarské plemeno pasteveckých psů.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Komondor, Hungarian sheepdog
PŮVOD:
Komondor je národní maďarské plemeno pasteveckých psů. Před asi tisíci lety předci Komondora přišli s kočovníky z východu. A tak již několik staletí Komondora rozšiřují v Maďarsku a využívají k ochraně stád od dravé zvěře i jako strážce a hlídače majetku a obydlí. Za hranicemi země se tito bílí obři vidí zcela zřídka, přesto však ve Francii, Německu i Belgii jsou školky pro šíření těchto psů. V USA je Komondor využíván u policie. Komondor má vrozený instinkt ochraňovat vše, aniž by mu to někdo poručil.
POPIS:
Je plemenem služebních psů. Druhé označení je maďarský ovčácký pes. Komondor je mohutnější postavy, s pevnou kostrou. Patří mezi středně velké psy. Pes má v kohoutku asi 80 cm, feny kolem 70 cm, avšak horní hranice nejsou udány. Musí být především přiměřené postavy. Hmotnost psa se pohybuje v rozmezí 50 až 60 kg, feny 36 až 50 kg. Hlava se zdá být krátká, přechod z čela na čumák je přiměřeně zřetelný. Čumák je široký, hrubý. Čenich nosu je černý. Ocas dosahuje k hlezenním kloubům, je zlehka zatočen do kruhu. Komondor se vyznačuje unikátní šňůrovitou srstí, což je dlouhá, hrubá srst, vytvářející šňůrky (lanka), dosahující plné délky teprve až ve dvou letech. Zbarvení je vždy bílé.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 70 cm a více (průměr 80 cm).
Fenka má v kohoutku 65 cm a více (průměr 70 cm).
VÁHA:
Pes váží 50 až 60 cm.
Fenka váží 36 až 50 cm.
SRST:
Komondor se vyznačuje unikátní šňůrovitou srstí, což je dlouhá, hrubá srst, vytvářející šňůrky (lanka), dosahující plné délky teprve až ve dvou letech. Zbarvení je vždy bílé.
CHARAKTER:
Surový, těžko vychovatelný, neoblomný. Komondor je spolehlivý ochránce a věrný domácí přítel.
PÉČE:
Nenáročný, pracovitý pes, který může žít jak v bytě, tak i venku.
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 – Ovčáci s pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:
AKE
ČÍSLO STANDARDU:
53 / 13.04.1993 (Maďarsko)

___________________________________________________________________________________