WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Plumérie (Plumeria alba)


ROSTLINNÝ SVĚT


Plumérie (Plumeria alba) je dekorativní kvetoucí skleníková rostlina, dosti velkých rozměrů. V domácích podmínkách dosahuje asi 2 metry.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Plumeria alba, Plumeria rubra.
POPIS:
Plumérie (Plumeria alba) je dekorativní kvetoucí skleníková rostlina, vcelku dosti velkých rozměrů. V přírodě dosahuje výšky až 5 metrů, v domácích podmínkách asi 2 metry.
Plumeria rubra:
Je stále zelený keř, s tlustými sukulentními výhonky. Listy jsou na dlouhých řapících, protáhle podlouhlého tvaru, na konci zašpičatělé, na konci seskupené do výhonků. Listy jsou kožovité s výraznými žilkami. Květy se tvoří pouze na mladých větvích, proto je rostlinu možné prořezat pouze na konci kvetení. Květy jsou shromážděny v košovitá květenství po 15 až 20 kusech. Korunka květu má pět okvětních lístků, má přibližně 5 cm v průměru.
ČELEĎ:
Apocynaceae, toještovité.
PŮVOD:
Tropy a subtropy Střední a Jižní Ameriky.
TEPLOTA:
Plumérie (Plumeria alba) potřebuje v letním období udržovat při teplotě 20 až 25 °C, v zimě je optimální teplota 16 až 18 °C, minimum je 14 °C.
OSVĚTLENÍ:
Plumérie (Plumeria alba) je velice světlomilná rostlina, v létě potřebuje stanoviště s plným slunečním světlem, avšak se zastíněním během poledních hodin.
ZALÉVÁNÍ:
Plumérie (Plumeria alba) potřebuje v letním období zálivku hojnou, zem nesmí vysychat. Od podzimu do raného jara se zálivka podstatně omezuje, ale nepřestává se s ní ani když rostlina ztratí listy.
VLHKOST VZDUCHU:
Plumérie (Plumeria alba) má ráda vlhký vzduch, proto se pravidelně rosí. Musíme ji však rosit opatrně a tak, aby se voda nedostala na květy.
PŘESAZOVÁNÍ:
Plumérie (Plumeria alba) přesazujeme každoročně na jaře, v období března až dubna. Zemina musí být výživná: 2 díly drnovky, 1 díl listovky, 1 díl kompostové zeminy a 1 díl písku. Nutná je dobrá drenáž.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Plumérie (Plumeria alba) se rozmnožuje řízky, které uřežeme na jaře. Řízky se od mléčné šťávy opláchnou, zasypou fytohormonem a zakoření v zemině, v pokojovém skleníku při zahřívání půdy.
Doporučené složení zeminy: 1 díl listovky, 1 díl písku.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Plumérie (Plumeria alba) bývá škůdci a chorobami napadána jen velmi vzácně.

___________________________________________________________________________________