WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Toulcovka, spatifylum (Spatiphyllum)


ROSTLINNÝ SVĚT


Pokud této bylině vyberete vhodné místo, toulcovka (spatifylum) může kvest prakticky po celý rok.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Spatiphyllum wallisii, Spatiphyllum blandum.
POPIS:
Pokud této bylině vyberete vhodné místo, může kvést prakticky po celý rok.
Toulcovka, spatifylum (Spatiphyllum) kromě toho začíná kvést v dosti raném věku, již po 6 až 7 měsících. Květy se udrží celkem dlouho, déle než měsíc. Proto se květy toulcovky používají také do kytic. Rozložité exempláře se pěstují ve velkých květináčích.
Toulcovka květnatá (Spatiphyllum floribundum):
Obyčejně má podzemní plazivý stonek, listy jsou až 20 cm dlouhé a asi 6 cm široké, sytě zelené barvy, podlouhlé, kopinaté, na konci zašpičatělé. Mateřské hlavní stonky jsou dlouhé přibližně 25 cm, květenství má klas s čistě bílým, lehce vydutým listenem. Kvete po celý rok.
Toulcovka (Spatiphyllum blandum):
Je podobná předchozímu druhu, má však větší listy, asi od 10 cm široké a přibližně 25 cm dlouhé, listen je světle zelený. Kvete po celý rok.
Toulcovka kolumbijská (Spatiphyllum wallisii):
Tato rostlina je mnohem menší, má listy široké asi 5 cm a dlouhé 15 až 20 cm, s výrazným žilkováním. Listen je menší, max. 4 cm dlouhý, zpočátku má bílou barvu a pak postupně zezelená.
ČELEĎ:
Araceae, áronovité.
PŮVOD:
Kolumbie, Venezuela.
DOBA KVĚTU:
Březen až září.
TEPLOTA:
Toulcovka, spatifylum (Spatiphyllum) potřebuje pro svůj dobrý růst udržovat v teplém prostředí, s teplotou ne menší, než 18 °C, optimální teplota je 22 až 23 °C. Je velmi citlivá na průvan.
OSVĚTLENÍ:
Toulcovka, spatifylum (Spatiphyllum) má ráda světlé stanoviště, v létě se zastíněním před přímými slunečními paprsky, nebo lehký polostín. V zimě je nutné dobré osvětlení.
ZALÉVÁNÍ:
Toulcovka, spatifylum (Spatiphyllum) potřebuje od jara do podzimu zálivku hojnou a v zimě omezenou, zemina však nikdy nesmí úplně proschnout. Toulcovka špatně snáší stání vody u kořenů.
HNOJENÍ:
Toulcovka, spatifylum (Spatiphyllum) přihnojujeme vždy od března do září každý týden speciálním hnojivem pro pokojové rostliny, které neobsahuje vápno. Pokud kvete v zimě, přihnojuje se stejnými hnojivy každé 3 až 4 týdny.
VLHKOST VZDUCHU:
Toulcovka, spatifylum (Spatiphyllum) má ráda velmi vlhký vzduch, proto potřebuje pravidelné rosení a omývání listů. Před rosením je nutné zakrýt květy a poupata.
PŘESAZOVÁNÍ:
Toulcovka, spatifylum (Spatiphyllum) přesazujeme každoročně, vždy na jaře do o trochu větší nádoby.
Doporučené složení zeminy: 2 díly drnovky, 1 díl listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl kompostové zeminy a 1 díl písku. Do substrátu je dobré přidat trochu dřevěného uhlí a cihlové drtě. Nutná je dobrá drenáž.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Toulcovka, spatifylum (Spatiphyllum) se rozmnožuje dělením keře.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Toulcovka, spatifylum (Spatiphyllum) bývá v příliš suchém vzduchu napadána štítenkami a sviluškami.

___________________________________________________________________________________