WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Satsuma, mandarinka unšiu (Citrus unshiu)


ROSTLINNÝ SVĚT


Satsuma, mandarinka unšiu (Citrus unshiu) je charakteristická svými vlnitými a kožnatými listy.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Citrus unshiu.
POPIS:
Satsuma, mandarinka unšiu (Citrus unshiu) je rostlinou, která nemá semena. Je charakteristická svými vlnitými a kožnatými listy. Mandarinka nemá jasně patrné období vegetačního klidu. Listy opadávají během celého roku a jsou nahrazovány novými. Rozmnožuje se roubováním a vzdušnými výhony, semeny však velice zřídka, protože je plody téměř neobsahují.
ČELEĎ:
Rutaceae, routovité.
PŮVOD:
Japonsko.
TEPLOTA:
Satsuma, mandarinka unšiu (Citrus unshiu) je náročná na světlo a teplo. Rašení poupat, květů a vývoj plodů probíhá nejlépe při průměrné teplotě vzduchu a půdy 15 až 18°C. V zimě se doporučuje umístit do světlé chladné místnosti (s teplotou do 12°C). Nezajistíme-li  chladné přezimování, může mandarinka přestat plodit.
OSVĚTLENÍ:
Satsuma, mandarinka unšiu (Citrus unshiu) vyžaduje stanoviště s jasným ale rozptýleným světlem. Výborně se jí bude dařit u východního a západního okna a také na severním okně. Zastínění před přímým sluncem je nutné na jaře a v létě v nejteplejších hodinách dne.
ZALÉVÁNÍ:
Satsuma, mandarinka unšiu (Citrus unshiu) potřebuje na jaře a v létě zálivku hojnou, jednou až dvakrát denně ji zaléváme teplou vodou. V zimě je zálivka méně častá a mírná, zaléváme ji 1x až 2x týdně opět teplou vodou. Avšak ani v zimě nesmí dojít k přeschnutí zemního balu, jehož důsledkem je zkroucení listů a opadání nejen listů, ale i plodů. Na druhou stranu nesmíme zapomínat, že z přemíry vláhy rostliny hynou. Od října zálivku snižujeme.
VLHKOST VZDUCHU:
Satsuma, mandarinka unšiu (Citrus unshiu) se během letního období pravidelně rosí. Pokud přezimují v místnosti s ústředním topením, rosíme je také v zimě.
PŘESAZOVÁNÍ:
Satsuma, mandarinka unšiu (Citrus unshiu) jako mladý stromek přesazujeme každoročně. Pokud kořeny ještě nevytvořily bal, mandarinku nepřesazujeme a pouze vyměníme drenážní a svrchní vrstvu zeminy v květináči. Plodící stromky se přesazují po 2 až 3 letech. Přesazování se provádí před začátkem vegetačního období. Po jeho skončení se přesazování nedoporučuje. Při přesazování nesmíme porušit zemní bal. Nutností je dobrá drenáž. Kořenový krček v nové nádobě musí být na téže úrovni jako v nádobě staré.
Doporučené složení zeminy pro mladé mandarinky: 2 díly drnovky, 1 díl listovky, 1 díl kravského hnoje, 1 díl písku a trochu mastné hlíny.
HNOJENÍ:
Satsuma, mandarinka unšiu (Citrus unshiu) se vždy v první polovině léta přihnojuje hnojivovou zálivkou. Zvyšuje cukernatost plodů a snižuje jejich hořkost, která je pro pokojové kultivary příznačná. Rostlina potřebuje tím více hnojit, čím je starší a čím déle je v jedné nádobě. Hnojíme po zálivce, vodou. Pěstujeme-li mandarinky v zimě při umělém osvětlení, je nutné je hnojit i v zimě. Doporučují se organická hnojiva (močůvka) a kombinovaná minerální hnojiva, v květinářství lze také koupit speciální hnojiva pro citrusy.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Satsuma, mandarinka unšiu (Citrus unshiu) se rozmnožuje stejným způsobem, jako ostatní citroníky. Množení citroníků provádíme roubováním, řízky, výhony a semeny. V pokojových podmínkách je nejrozšířenějším způsobem rozmnožování citrusů řízkování. Abychom však získali druhy plně přizpůsobené pokojovým podmínkám, je třeba řízky vypěstovat ze semen zasazených a vypěstovaných v pokojových podmínkách.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Satsuma, mandarinka unšiu (Citrus unshiu) bývá při pěstování v suchém vzduchu napadána škůdci, a to především klíšťaty a sviluškami.

___________________________________________________________________________________