WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Chamedorea, horska palma (Chamaedorea elegans)


ROSTLINNÝ SVĚT


Chamedorea je horská palma.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Chamaedorea cataractum, Chamaedorea elegans, „horská palma“.
POPIS:
Jsou horské palmy, vřesy, které dosahují do výšky 1,5 až 2 metry. Tvar listu záleží na odrůdě. Nepotřebují světlo a je možné je pěstovat i na severních oknech. V létě nedopusťte přímé sluneční paprsky. V době růstu potřebuje bohatou zálivku a každodenní postřik. Větrejte místnost i dvakrát v týdnu, palmu otírejte měkkou houbičkou. V zimě se doporučuje zálivku omezit. Přesazujte začátkem léta. Rozmnožuje se vegetativně, podle toho se používá i přikrmování výhonků. Pro přesazení použijte těžkou dřevitou zeminu, rašelinu a písek v poměru 2:2:1. Mladé rostliny přesazujte jednou ročně a vzrostlé jednou za 3 až 5 let. Narušují je červení pavouci svými kleštěmi, kterými rostlinu hubí. Proto je nutné ji postřikovat chemickými prostředky na ochranu rostlin.
ČELEĎ:
Arecaceae, arekovité, palmy.
PŮVOD:
Maxiko, Guatemala.
UMÍSTĚNÍ:
Světlé místo a polostín.
TEPLOTA:
Přiměřená, asi 19 - 22°C, v zimě (od října do února) chladnější, okolo 12 - 15°C. V létě letníme na balkoně či zahradě. Před průvanem chráníme.
OSVĚTLENÍ:
Světlé místo, lehký polostín. Přistínění před slunečními paprsky. V bytě nejlépe vyhovují východní, západní a severní okna.
ZALÉVÁNÍ, HNOJENÍ:
Na jaře a v létě bohatá, v zimě omezená, závisí na teplotě vzduchu. Čím je teplota v místnosti vyšší, je potřeba zálivku dělat častěji.Od března do srpna se provádí hnojivové zálivky každé dva týdny tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.
VLHKOST VZDUCHU:
Pravidelné rosení několikrát za den. Chamaedorey mají rády vlhký vzduch. Při suchém vzduchu bývají napadány sviluškou.
PŘESAZOVÁNÍ:
Přesazují se až tehdy, když je to potřeba. Doporučené složení zeminy: 2 díly lehké hlinité drnovky, 2 části prohnojené půdy a listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl propraného hnoje, 1 díl písku a trošku dřevěného uhlí.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Semeny, při teplotě 24°C, výsev je lepší při pokojové teplotě. Může se také rozmnožovat kořenovými řízky.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Zahnědlé špičky listů:
Nejčastější příčinou je suchý vzduch. Během teplého počasí nezapomínejte listy pravidelně rosit. Dalšími možnými příčinami mohou být: nedostatečná zálivka, chladný vzduch či poškození Palmy z nadměrného či neohleduplného dotýkání.
Žloutnutí listů:
Příčinou je zcela jistě nedostatečná zálivka. Při nedostatečné zálivce budou během letních měsíců kořeny Palmy trpět suchem.
Hmyz:
Obtíže může způsobit sviluška, poklice a vlnatka.
Drobné hnědé skvrny na listech:
Nejčastější příčinou je chorobná skvrnitost, která byla vyvolaná přelitím nebo nachlazením. Napadené listy odstraňte a zlepšete Palmě podmínky k růstu. Další možnou příčinou může být velmi tvrdá zálivková voda.
Hnědé listy:
Bývá přirozené, pokud ty nejspodnější palmové listy hnědnou a klopí se. Odstraňte je ne trháním, ale odříznutím. Při hromadném hnědnutí listů navíc ve spojení s hnilobou je příčinou přelití.

___________________________________________________________________________________