WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Medinilla magnifica


ROSTLINNÝ SVĚT


Medinilla magnifica je květina velice náročná na pěstování. Je nutné jí zajistit teplé prostředí, světlé stanoviště nebo lehký polostín, hojnou zálivku, pravidelné orosování a vlhkost vzduchu asi 80 až 90%.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Medinilla javanensis, Medinilla magnifica
POPIS:
Medinilla magnifica je květinou velice náročnou na pěstování. Mezi pěstiteli květin ani není příliš známá, velice oblíbená je však mezi znalci exotických rostlin. V přírodě je známo kolem 400 druhů rodu Medinilla, zastoupených keři a liánami. V kultivaru je rozšířen pouze druh Medinilla magnifica, mohutný keř vysoký až 2 metry. Zdřevnatělé výhony mají hranatý tvar a velké střídavé listy oválného tvaru, dlouhé až 30 cm. Povrch listů je hladký, tmavě zelený se světlejšími žilkami, na okraji zvlněný. Spodní strana listu je světlejší. Mnohočetná růžová kvítka tvoří visící, až půl metru dlouhý hrozen s velkými růžovými listeny.
ČELEĎ:
Melastomataceae, černoústovité.
PŮVOD:
Pochází z Afriky, Madagaskaru, Malajského souostroví.
DOBA KVĚTU:
Medinilla magnifica nás svými květy potěší vždy v období dubna až července.
TEPLOTA:
Medinilla magnifica je teplomilná květina. Dobře se vyvíjí pouze v teple. Její optimální teplota je 22 až 23°C, zimní minimum je 16°C. Nesnáší průvan, ani prudké výkyvy teplot.
OSVĚTLENÍ:
Medinilla magnifica dobře snáší stín, ale aby vykvetla, potřebuje dostatek světla. V létě ji před přímým slunečním zářením chráníme, v zimě však potřebuje opravdu dobré osvětlení.
ZALÉVÁNÍ:
Medinilla magnifica vyžaduje na jaře a počátkem léta v období květu vždy zálivku hojnou. Od poloviny léta do začátku podzimu ji zaléváme mírně. Během období zimního vegetačního klidu potřebuje zálivku méně častou, zaléváme ji až po vyschnutí půdy. Na zálivku používáme pouze měkkou, dobře odstátou vodu pokojové teploty.
VLHKOST VZDUCHU:
Medinilla magnifica má ráda hodně vlhký vzduch, vyžaduje pravidelné orosování a omývání listů. Optimální vzdušná vlhkost je 80 až 90%. Při rosení zamezte dopadání vody na květy.
PŘESAZOVÁNÍ:
Medinilla magnifica se přesazuje vždy z jara, v březnu, pokud je květináč pro rostlinu už příliš malý.
Doporučené složení zeminy: koupená směs pro epyfitní rostliny nebo směs ze 3 dílů listovky, 1 dílu rašeliny a 1 dílu písku, do níž můžeme přidat drcené sfagnum. Nutností je dobrá drenáž.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Medinilla magnifica se rozmnožuje při jarním přesazování, kdy se jí odřezávají řízky, které zakořeňují s pomocí fytohormonů a ohřevu půdy na 30°C.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Medinilla magnifica mívá v příliš suchém prostředí a příliš studené zálivce poruchy růstu.

___________________________________________________________________________________