WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Kavkazský pastevecký pes (Kavkazskaia Ovtcharka)


PSÍ SVĚT


Kavkazský pastevecký pes jsou velice vytrvalí a dobře přizpůsobeni k extrémním podmínkám životního prostředí.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Caucasian Shepdog, Kavkazskaia Ovtcharka, Kaukasischer Schaferhund, Kaukazsky ovciak, Caucasian ovcharka, Owczarek kaukaski
PŮVOD:
Kavkazský pastevecký pes je známý ze středověku, pochází ze starodávných pasteveckých a strážně-hlídacích psů. Je rozšířen na územích bývalého SSSR, v Turecku i v Iránu. V závislosti na místních podmínkách a i způsobů držení (chování), se poskládalo (vzniklo)
několik druhů kavkazského ovčáckého psa: na horských územích jsou rozšířeni dlouhosrstí, ve stepích – krátkosrstí. Hlavně se využívá pro ochranu ovčích stád a strážní službu.
POPIS:
Kavkazský pastevecký pes je plemeno služebních psů ze skupiny dogovitých.
Kavkazský ovčácký pes – je pes vyšší střední velikosti. Výška v kohoutku u psů je od 65 cm a fen od 62 cm, horní mez není ohraničena. Konstitucí je to pevný pes, s dobře vyvinutými svaly a masivní kostrou. Hlava má širokou lebeční část, lícní kosti jsou silně rozvinuté. Morda je kratší než délka čela, málo zaostřena. Oči jsou tmavé, hluboce posazené. Krk je svalnatý, krátký. Hrudník je hluboký, kulatý. Břicho úměrně vtažené. Zadek je postavený horizontálně. Ocas je vysoko posazený, drží se srpovitě nebo v kole, dovoluje se kupírování. Srst je rovná, hrubá, podsrstí je silně rozvinuté, světlejšího odstínu. Na hlavě a předních stranách nohou je vlas kratší, vydatně přiléhající. Zbarvení je pásmově šedivý, světlých a rezavých odstínů, hnědý, tygří, skvrnitý.
VÝŠKA:
K kohoutku neni zeshora omezená:
Psi ne méně než 65 cm,
feny ne méně než 62 cm.
VÁHA:
U psů kolem 70 KG,
pro feny kolem 60 kg.
SRST:
Srst je rovná, hrubá, podsrstí je silně rozvinuté, světlejšího odstínu. Na hlavě a předních stranách nohou je vlas kratší, vydatně přiléhající. Zbarvení je pásmově šedivý, světlých a rezavých odstínů, hnědý, tygří, skvrnitý.
CHARAKTER:
Psi tohoto plemene jsou velice vytrvalí a dobře přizpůsobeni k extrémním podmínkám životního prostředí. Od přírody vlastní nedůvěřivost a hněv k cizím lidem.
PLEMENO:
FCI II. - Pinčové a knírači, molossoidní.
Skupina 2 Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi.
Sekce 2.2 Molossi, horští psi.
Bez pracovních zkoušek.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:
KAO
ČÍSLO STANDARTU:
328 / 2001 (Rusko)

___________________________________________________________________________________