WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Blahovičník, eukalyptus (Eucalyptus globulus)


ROSTLINNÝ SVĚT


Blahovičník, eukalyptus (Eucalyptus globulus) je krásný, rychle rostoucí strom pyramidální formy s modrošedými, zelenými listy.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Eucalyptus gunnii a Eucalyptus citriodora.
POPIS:
Blahovičník, eukalyptus (Eucalyptus globulus) je krásný rychle rostoucí strom, pyramidální formy, s modrošedými, zelenými listy, které jsou pokryty jakoby voskovým povlakem. Vyznačuje se vůní typickou pro eukalypty, která je obsažena v rostlinném oleji. Pro Eucalyptus jsou charakteristické rozdílnosti v listech. Mladá rostlina má měkké listy, šedomodré barvy, vejcovitého tvaru s charakteristickou vůní. Na starých větvích přechází k prodloužené formě, jsou méně dekorativní, jsou kožovité. Květy jsou jednoduché. V domácích podmínkách kvete Eukalyptus řídce. Plodem je čtverhranná tobolka.
V pokojových podmínkách se pěstují druhy Eucalyptus gunnii a Eucalyptus citriodora. Jsou to nevysoké, pomalu rostoucí stromky, o výšce 1,5 metru. Eukalyptus má listy, které se používají k léčení zánětů.
ČELEĎ:
Myrtaceae, myrtovité.
PŮVOD:
Austrálie.
TEPLOTA:
Blahovičník, eukalyptus (Eucalyptus globulus) potřebuje teplotu přiměřenou, asi 16 až 18°C, v zimě 10 až 12°C. V létě můžeme rostlinu dát na balkon či terasu.
OSVĚTLENÍ:
Blahovičník, eukalyptus (Eucalyptus globulus) vyžaduje jasné, ale rozptýlené světlo, některé druhy vyžadují i přímé sluneční záření. Dobře roste na východních a západních oknech.
ZALÉVÁNÍ:
Blahovičník, eukalyptus (Eucalyptus globulus) potřebuje od jara do podzimu zálivku bohatou. V zimě je zálivka omezená. Zemina by měla být v celém období vždy mírně vlhká.
HNOJENÍ:
Blahovičník, eukalyptus (Eucalyptus globulus) hnojíme vždy od dubna do srpna každé 2 týdny komplexním minerálním hnojivem pro pokojové rostliny.
VLHKOST VZDUCHU:
Blahovičník, eukalyptus (Eucalyptus globulus) zvláštní požadavek na vlhkost vzduchu nemá, rosení proto není nezbytné.
PŘESAZOVÁNÍ:
Blahovičník, eukalyptus (Eucalyptus globulus) přesazujeme každé 2 až 3 roky, vždy na jaře.
Doporučené složení zeminy: směs drnovky a kompostové či listové zeminy, doplněná o říční písek.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Blahovičník, eukalyptus (Eucalyptus globulus) se rozmnožuje semeny, které se vysévají v únoru či březnu. Doporučuje se vyhřívání zeminy. Při tomto způsobu by se měla udržovat teplota kolem 18°C. Semena vzklíčí během týdne.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Blahovičník, eukalyptus (Eucalyptus globulus) je škůdci a chorobami napadán jen velmi vzácně.

___________________________________________________________________________________