WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Chlorofytum, Zelenec (Chlorophytum)


ROSTLINNÝ SVĚT


Chlorofytum (Zelenec) je rostlina pro začínajícího pěstitele.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Chlorophytum comosus.
POPIS:
Je to pravděpodobně nejvíce nerozmarná pokojová rostlina, a to díky chlorofylu. Rostlina může vyrůstat na libovolném místě, zem musí být konstantně vlhčena. Zelenec voří horizontální odnože, které se na jaře pokrývají drobnými kvítky. Chlorofytum je rostlina, možno říci unikátní. Díky jejímu složení lze značně oslabit působení škodlivých látek a oxidu dusného v místnosti. Obsahuje chlorofytum s baktericidním efektem. Specialisté tvrdí, že za 24 hodin tento kvítek téměř nadobro očistí vzduch od škodlivých mikroorganismů. Rostlina je nenáročná. Velice dobře roste jak při teplotě 12 až 15°C, tak i v místnostech s centrálním vytápěním. Chlorofytum miluje světlo, ale normálně snáší i zatemnění. V létě potřebuje mírnou zálivku a ve velkém vedru může dát hodně letorostů.
ČELEĎ:
Liliaceae, liliovité.
PŮVOD:
Jižní Afrika
UMÍSTĚNÍ:
Výsluní, světlé místo i polostín.
TEPLOTA:
Přiměřená, v zimě kolem 18°C, skromný chlorofytum snese i nepříznivé teploty. Chráníme však před průvany a před příliš otepleným oknem.
OSVĚTLENÍ:
Jasné rozptýlené světlo. Dobře roste okolo východního či zápaního okna. Může růst i na severní straně. V temném místě ztrácí svůj dekorativní vzhled. Na jižním okně potřebuje přistínění.
ZALÉVÁNÍ:
Od jara do podzimu mírná, půda by měla být stále vlhká. V zimě udržujeme zálivku přiměřenou, podle teploty stanoviště.
HNOJENÍ:
1x až 2x za týden od března do srpna. Používáme hnojivo pro pokojové rostliny s dekorativními listy.
VLHKOST VZDUCHU:
Často rosíme, případně sprchujeme vlažnou vodou.
PŘESAZOVÁNÍ:
Každoročně v únoru až březnu. Velké rostliny přesazujeme každé dva roky, hnojíme je však každoročně.
Doporučený podíl zeminy: 2 díly drnovky, 1 díl prohnojené zeminy, 1 díl listovky, 1 díl písku. Má velmi silné kořeny, které se rozrůstají. Proto použijeme přiměřeně velké nádoby.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Dceřinnýmí růžicemi a dělením při přesazování.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Mšice při příliš teplém a suchém přezimování.

___________________________________________________________________________________