WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Brazilský teriér (Brasilian Terrier, Terrier Brasilerio)


PSÍ SVĚT


Brazilský teriér je činorodý, pozorný, aktivní a horlivý pes. Je přátelský a k přátelům jemný. Je to lovecký pes na malou zvěř, hlídací pes a společník.


ČESKÝ NÁZEV:
Brazilský teriér

PŮVOD:
V minulém století a začátkem tohoto století studovalo mnoho mladých Brazilců na evropských univerzitách, zvláště ve Francii a Anglii. Tito mladí lidé se často vraceli ženatí a jejich ženy s sebou přivážely malé psy teriérského typu. Tito mladí Brazilici a jejich rodiny se vraceli na farmy, které předtím opustili. Přivezení malí psi se přizpůsobili životu na farmě a zkřížili se s místními psy a fenami. Takto se vytvořilo nové plemeno, jehož fenotyp (vzhled) se ustálil během několika generací.

POPIS:
Jedná se o středně velkého psa, štíhlého, dobře vyváženého, s pevnou, ale ne příliš těžkou stavbou, kvadratickým tělem a čistými oblými liniemi, které jej odlišují od hladkosrstého foxteriéra s kvadratickými liniemi.

VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 35 až 40 cm
Fena má v kohoutku 33 až 38 cm

VÁHA:
kolem 10 kg maximálně

SRST:
Brazilský teriér má krátkou, hladkou, jemnou srst, která však není měkká. Těsně přiléhá ke kůži. Základní barva je převážně bílá s černými, hnědými nebo modrými znaky. Typické a charakteristické znaky, pálené znaky nad očima, na obou stranách tlamy a uvnitř a na okraji uší, musí být vždy přítomny. Tyto pálené znaky mohou přesahovat do znaků ohraničujících jiné části těla. Na hlavě musí vždy být černé, hnědé nebo modré znaky v oblasti čela a uší. Může být bílá skvrna a bílé znaky, nejlépe na čelní rýze a bočních stranách tlamy, rozmístěné co nejharmoničtěji.

CHARAKTER:
Jedná se o loveckého psa na malou zvěř. Je to také hlídací pes a společník.

PLEMENO:
Skupina 3 - teriéři. Sekce 1 – velcí a střední teriéři.
Pracovní zkouška není požadována.


OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BRA

ČÍSLO STANDARDU:
341 ( uznaná plemena FCI )
Jako mezinárodní plemeno byl zaregistrován v roce 30.01.2004.

Země původu je Brazílie.

Historie vzniku plemene...
Předkové brazilského teriéra nepocházejí z Brazílie. V minulém století a začátkem tohoto století studovalo mnoho mladých Brazilců na evropských univerzitách, zvláště ve Francii a Anglii. Tito mladí lidé se často vraceli ženatí a jejich ženy s sebou přivážely malé psy teriérského typu. Tito mladí Brazilici a jejich rodiny se vraceli na farmy, které předtím opustili. Přivezení malí psi se přizpůsobili životu na farmě a zkřížili se s místními psy a fenami. Takto se vytvořilo nové plemeno, jehož fenotyp (vzhled) se ustálil během několika generací.
S rozvojem velkých měst byli farmáři se svými rodinami i jejich zaměstnanci přitahováni městským životem. Proto se malí psi museli přizpůsobit další změně podmínek.

Zdroje: standard FCI, ČMKU

___________________________________________________________________________________