WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Francouzský bílo-oranžový honič (French White and Orange Hound)


PSÍ SVĚT


Francouzský bílo-oranžový honič je elegantní pes, úměrné a pevné stavby. Kombinuje v sobě nejen vynikající lovecké vlastnosti, ale i klidný a vyvážený charakter. Potřebuje aktivní, spíše mimoměstský život.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Français blanc et orange, French White and Orange Hound
PŮVOD:
Francouzský bílo-srstý honič byl vyšlechtěn ve Francii ve 20. století. Pochází ze starých keltských loveckých psů, kteří založili mnohá současná plemena francouzských loveckých psů. V minulosti bylo těchto plemen velké množství. Honiči každého popsaného zbarvení byli jako samostatné plemeno oficiálně přiznáni ve Francii v roce 1982.
POPIS:
Francouzský bílo-oranžový honič může pracovat prakticky pro jakoukoliv zvěř.
Francouzští honiči jsou trojích variant: bílo-oranžový, černo-bílí a trojbarevní. Přednost se však dává více pracovním vlastnostem, než vzhledu.
Francouzský bílo-oranžový honič je elegantní pes, úměrné a pevné stavby. Až na zbarvení se více podobá bílo-černému honiči, má silnou kostru, kterou zdědil po gaskoňském honiči. Má nádherný hlas a dlouhé nohy. Ocas je u kořene silný, při vzrušení se drží vztyčený vysoko nahoru. Oči jsou tmavě hnědé, se smutným upřeným výrazem. Hlava má malý týlní hrbol. Uši jsou nízko nasazené, mohou dosahovat až do nosu.
VÝŠKA:
Dvoubarevní honiči dosahují v kohoutku 62 až 74 cm.
VÁHA:
Dvoubarevní honiči váží od 34 do 35 kg.
SRST:
Francouzský bílo-oranžový honič má krátkou, hustou a vydatně přiléhající srst, péče o ni není složitá. Zbarveníje: bílo-černé, sedlo na hřbetě je velké a černé.
CHARAKTER:
Francouzský bílo-oranžový honič v sobě kombinuje nejen vynikající lovecké vlastnosti, ale i klidný a vyvážený charakter. Má nevyčerpatelnou zásobu energie. Všeobecný domácí miláček. Dobře vychází s dětmi, snadno se cvičí.
PÉČE:
Francouzský bílo-oranžový honič nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Potřebuje aktivní, spíše mimoměstský život.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Francouzský bílo-oranžový honič se dožívá 10 až 12 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovecký pes. (Lovil drobnou zvěř.)
VYUŽITÍ DNES:
Lovecký pes. (Loví drobnou zvěř.)
PLEMENO:
FCI VI. - Honiči, barváři a příbuzná plemena.
Sekce 1 - Honiči.
S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
FBH
ČÍSLO STANDARDU:
316 / (Francie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
01.02.1982

___________________________________________________________________________________