WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Španělský chrt (Spanish Greyhound, Galgo espanol)


PSÍ SVĚT


Španělský chrt je lovecké plemeno používané k štvaní zvěře.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Galgo Espańol

PŮVOD:
Plemeno Španělský chrt / Galgo Espaňol znali již staří Římané v antických dobách; lze však předpokládat, že k jeho rozšíření na iberský poloostrov došlo mnohem dříve. Toto plemeno pochází ze starých asijských chrtů a přizpůsobilo se na poměry španělských stepí. Během 16., 17. a 18. století byli psi tohoto plemene exportováni ve značném počtu do jiných zemí – například do Irska a Anglie. Galgo Espaňol je jedním z předků anglického chrta (Greyhound), který vykazoval stejné specifické charakteristické znaky plemena jako Galgo Espaňol. Tyto znaky později sloužily k výběru a přizpůsobení při dalším šlechtění plemene. Je třeba dodat, že mezi množstvím citátů klasických autorů, vyzdvihuje následující citát Hitova velekněze důležitý a původní účel loveckého využití uvedeného plemene: „Jakmile zajíc vyběhne, fenka Galga ho pronásleduje“.

POUŽITÍ:
Pes na štvanice, určený k lovu zajíců v terénu, rychle pronásledující zvěř a lovící na dohled. Dříve se používal také k lovu jiných zvířat jako králíků, lišek a dokonce divokých prasat.

POPIS:
Španělský chrt je chrt značné velikosti, středního obdélníkového formátu, podlouhlé stavby těla, s dlouhou a štíhlou hlavou, s prostorným hrudním košem, silně vtaženým břichem a velmi dlouhým ocasem. Pánevní končetiny jsou výrazně svisle postavené a dobře osvalené. Výška v kohoutku je v rozmezí od 38 do 46 cm. Váha u psů je mezi 11 až 16 kg, u fen mezi 9 až 14 kg. Hlava je pěkně utvářená, trup je kompaktní. Uši jsou poloklopené a ocas nekupírovaný, dlouhý. Srst je Jemná krátká srst nebo polodlouhá drsná srst. U drsnosrsté varianty v obličeji s bradkou, u hladkosrsté varianty bez bradky. Barva je bílá s hnědými znaky v různých barevných tónech.

VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 62 až 70 cm.
Fena má v kohoutku 60 až 68 cm.
Tolerance + 2 cm nahoru u psů vynikajících proporcí

VÁHA:
Musí odpovídat rozměrům psa.

SRST:
Hustá, velmi jemní, krátká, hladká; stejnoměrně pokrývá celé tělo až mezi prsty. Varieta s polodlouhou drsnou srstí vykazuje odlišnou drsnost a délku srsti. Jakékoli zbarvení je přípustné.

CHARAKTER:
Klidná a spíše rezervované povaha. Při lovu se však projeví jeho průbojnost a živost.

PLEMENO:
FCI X. – Chrti.
Sekce 3 – krátkosrstí.
Bez pracovní zkoušky

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
SG

ČÍSLO STANDARDU:
285 / 26. 05.1982 (Španělsko)

___________________________________________________________________________________