WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Německý dlouhosrstý ohař (Deutsch Langhaar)


PSÍ SVĚT


Německý dlouhosrstý ohař je vyrovnaný, klidný pes vyváženého temperamentu. Přítulný, snadno cvičitelný.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Deutsch Langhaar

ČESKÝ NÁZEV:
Německý dlouhosrstý ohař

PŮVOD:
Prapředkem německých ohařů, všech tří druhů – krátkosrstý, drátosrstý a dlouhosrstý,  je starý německý honič. Z něj se postupem času v 17. století vyšlechtil typ ohaře, avšak v té době ještě těžkopádný a poměrně neohrabaný. Tento pes sice pracoval spolehlivě, ale do jisté míry pomalu. Z tohoto mezistupně se vyvinuly tři výše zmíněné typy německého ohaře. Standard plemene „německý ohař dlouhosrstý“ byl vydán již roku 1879.

POPIS:
Jeho velikost by neměla převyšovat 70 cm. Tělo je statné, svalnaté, robustní, avšak elegantní. Menší jedinec musí být silnější substance. Příliš mohutný a těžkopádný typ není žádoucí. Hlava musí být dlouhá s výraznými znaky ušlechtilosti. Mozkovna mírně klenutá. Nos hnědý, drobná pigmentace ve formě malých skvrn je přípustná. Pysky nesmí být příliš spuštěné. Oči jsou hnědé a co nejtmavší. Třetí víčko není viditelné. Oči nejsou zapadlé ani vystouplé. Uši nesmí být zavěšené příliš nízko a mírně se stáčejí směrem dopředu. Krk je silný a elegantní. Nemá lalok. Nesmí být moc krátký. Hřbet rovný, silný. Hrudní koš široký a hluboký. Ocas není nesen zcela rovně. Konec ocasu se stáčí mírně směrem nahoru. Velký důraz se klade na standardní osrstění jedince. Srst je dlouhá a přiléhavá o délce 3 – 5 cm. Na spodní části krku na hrudi a břiše je srst delší. Na uších se srst vlní a na ocase tvoří vlajku. Na zadních nohou se tvoří takzvané kalhotky. Srst je hustá s dobrou podsadou. Jeho barevné variety jsou velmi rozmanité. Od jednolitě hnědé, hnědé s bílými plotnami, tmavý bělouš, světlý bělouš, stříkané (hodně malých hnědých skvrn na bílém podkladě), hnědobílé.

VÝŠKA:
Psi: 60-70 cm, ideální je mezi 63-66 cm
Feny: 58-66 cm, ideální je mezi 60-63 cm

VÁHA:
Váha se pohybuje okolo 30 kg.

SRST:
Na hřbetě a bocích je srst dlouhá okolo 3,5 cm a přiléhavá. Na spodní straně krku, hrudníku a na břiše může být ještě delší. Srst je bohatá s dobrou podsadou.

CHARAKTER:
Německý dlouhosrstý ohař je vyrovnaný, klidný pes vyváženého temperamentu. Přítulný, snadno cvičitelný. Je to převážně lovec, avšak může být i psem rodinným. Ke svým lidem je přátelský, k cizím může být trochu nedůvěřivý. Je to všestranný lovec a rozený přinašeč. Hodí se spíše pro práci v lese než na poli.

PLEMENO:
FCI VII. – Ohaři
Sekce 1.2 – Kontinentální ohaři dlouhosrstí

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
DO

ČÍSLO STANDARDU:
117/16.03.2001 (Francie)


Zdroj: FCI standart, atlas psů, ČMKU

___________________________________________________________________________________