WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Maďarský ohař drátosrstý - viszla (Hungarian Wire-haired Pointer (vizsla))


PSÍ SVĚT


Maďarský ohař drátosrstý je sebevědomý, oddaný, lehce cvičitelný a učelivý pes.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Drotzörü Magyar Vizsla

PŮVOD:
Drátosrstý maďarský ohař vznikl křížením krátkosrstého maďarského ohaře s drátosrstým německým ohařem ve třicátých letech dvacátého století. Jeho typické plemenné znaky odpovídají krátkosrstému maďarskému ohařovi.

POUŽITÍ:
Maďarský ohař drátosrstý je všestranně lovecky pes pro lov v poli, na vodě i v lese. Jeho výrazný smysl pro stopu, pevné vystavování, vynikající vlohy pro přinášení a cílevědomé sledování stopy na vodě i velké ochotě k vodní práci z něho dělají všestranného loveckého psa. Dobře zvládá práci v obtížném terénu i extrémní počasí. Pro svou bezproblémovou povahu a přizpůsobivost je vhodný i k držení v bytě.

POPIS:
Maďarský ohař drátosrstý je lovecký pes střední velikosti, štíhlých a suchých linií těla, mírně robustnější než u jeho hladkosrsté varianty… Délka těla mírně přesahuje kohoutkovou výšku. Výška v kohoutku je v rozmezí od 58 do 64 cm u psa a 54 až 60 cm u feny. Hlava je přiměřeně široká, mírně klenutá, trup je kompaktní, chody jsou velice elegantní s prostorným, dlouhým klusem. Uši přiléhají k lícím. Ocas nekupírovaný, dlouhý, ale původně z pracovních důvodů krácen na čtvrtinu délky. Srst je hrubá, tvrdá a krátká s hustou podsadou odpuzující vodu. Barva je žemlová.

VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 58 až 64 cm.
Fena má v kohoutku 54 až 60 cm.
Zvyšování kohoutkové výšky je nežádoucí.

VÁHA:
Musí odpovídat rozměrům psa.

SRST:
Drátosrstá, přiléhavá, silná, hustá a matná. Krycí srst je 2 až 3 cm dlouhá, podsada je hustá a odpuzující vodu.

CHARAKTER:
Maďarský ohař drátosrstý je sebevědomý, oddaný, lehce cvičitelný a učelivý pes. Pracuje s náruživostí, je vytrvalý, disponuje dobrým nosem a vynikajícím způsobem vystavuje. V posledních letech je velice často využíván v rodinách, jako společník.

PLEMENO:
FCI VII. – Ohaři.
Sekce 1 – kontinentální ohaři.
S pracovní zkouškou ( polní a vodní práce )

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
MOD

ČÍSLO STANDARDU:
239 / 06. 04. 2000 (Maďarsko)

___________________________________________________________________________________