WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Malý kontinentální Španěl (Continental Toy Spaniel / Epagneul nain Continental)


PSÍ SVĚT


Malý kontinentální Španěl je čilý a elegantní pes veselé hrdé a statečné povahy.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Epagneul nain continental

PŮVOD:
Plemeno je velmi starého původu. Objevuje na plátnech Rubense, van Dyka, Renbranta, Goyi, Tiziana a mnoha dalších umělců. Kontinentálního španěla vlastnily madame Pompadour, Marie Antoinetta i císařovna Marie Terezie. Poprvé se v historii objevuje přibližně kolem 16. století našeho letopočtu. Udává se, že je potomkem starých španělských trpasličích španělů. Rozlišují se podle zavěšení uší na Papillona - ( motýlka ), kterému uši stojí a Phalené - ( můru ) s převislýma ušima. Oba dva typy patří k malým kontinentálním španělům.

POUŽITÍ:
Pes na štvanice, určený k lovu zajíců v terénu, rychle pronásledující zvěř a lovící na dohled. Dříve se používal také k lovu jiných zvířat jako králíků, lišek a dokonce divokých prasat.

POPIS:
Malý kontinentální Španěl je nádherný malý španěl, s normální, harmonickou stavbou těla, dlouhou srstí, středně dlouhou tlamou, která je ale kratší než lebka, živou povahou, elegantní, ale přitom robustní, s hrdým držením těla a s lehkým a elegantním pohybem. Délka jeho těla je o něco větší než výška. Výška v kohoutku je v okolo 28 cm. Váha je rozdělena do dvou kategorií, každopádně minimální váha je 1,5 kg. Hlava je pěkně utvářená, trup je kompaktní, vzhled elegantní a ocas nekupírovaný, dlouhý. Srst je bohatá bez podsady. Barva je přípustná jakákoli, bílé znaky blíže určuje standard.

VÝŠKA:
Pes i fena mají v kohoutku okolo 28 cm.

VÁHA:
Je rozdělena do dvou kategorií.
1) méně než 2,5 kg pro psy i feny
2) Psi od 2,5 do 4,5 kg
Feny od 2,5 do 5 kg
Minimální hmotnost je 1,5 kg

SRST:
Bohatá, lesklá vlnitá srst bez podsady, na dotek ne příliš měkká. Na obličeji, tlamě, na přední straně končetin a na spodní straně hlezna je srst krátká. Středně dlouhá srst je na trupu. Na krku je srst delší a vytváří límec a náprsenku, spadá ve vlnách po hrudníku, vytváří závěs na uších a na zadní straně hrudních končetin. Na zadní straně stehen vytváří jemná srst bohaté „kalhotky“. Barva může být jakákoli, na bílém základu. Na trupu a končetinách musí bílá barva převažovat. Na hlavě je bílá barva nejlépe v podobě méně či více širokého znaku. Bílé znaky jsou povolené na spodní části hlavy, ale převažující bílá barva na hlavě je vadou. V každém případě musí být zcela pigmentovány pysky, oční víčka a především nosní houba.

CHARAKTER:
Veselý, společenský, živý psík je velmi inteligentní, sportovně i společensky založený. Je to velmi temperamentní a rychlý, ale také tvrdohlavý a samostatný psík. V rodině je velmi přítulný a miluje děti.

PLEMENO:
FCI IX. – Společenská plemena.
Sekce 9 – malé kontinentální španělé.
Bez pracovní zkoušky

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
PA

ČÍSLO STANDARDU:
77 / 17. 09.1990 (Francie, Belgie)

___________________________________________________________________________________