WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Kromfohrlander


PSÍ SVĚT


Kromfohrlander je středně velký pes. Vyskytuje se ve dvou varietách, odlišených typem srsti - drsnosrsté a hladkosrsté


ČESKÝ NÁZEV:
Kromfohländer

PŮVOD:
Kromfohrlander je jedním z nejmladších německých plemen, byl mezinárodně uznán v roce 1955. Jeho jméno je odvozeno z názvu regionu „krom Fohr“ (křivá brázda) nedaleko Siegenu v Severním Porýní –Vestfálsku, odkud pochází první chovatelka této rasy Ilse Schleifenbaumová. Sympatický temperament toto plemeno zdědilo po svých předcích, drsnosrstém teriérovi a velkém vendéeském grifonovi.

POPIS:
Je to přizpůsobivý, klidný a veselý společník a domácí pes, poněkud rezervovaný k cizím lidem, s mírným loveckým pudem. Agresivita a plachost jsou nežádoucí.
Má plynulý, aktivní, rovnoměrný krok, prostorný chod hrudních končetin a dobrý posun zadních končetin. Rád skáče, mimochod nepovolen.

VÝŠKA:
38 cm až 46 cm

VÁHA:
Pes 11 kg až 16 kg
Fena 9 kg až 14kg

SRST:
Hrubosrstá varieta – hustá, drsná struktura, s bradkou. V kohoutku a na hřbetu ne delší než 7 cm. Na bocích kratší, okolo 3 cm. Srst na hřbetě a na končetinách je hrubší než na bocích. Delší srst na obličeji a na tlamě. Na uších je srst odpovídající typu srsti na těle. Podsada krátká a měkká.

Hladkosrstá varieta– hustá, hladká srst, bez bradky. V kohoutku a na hřbetu ne delší než 7 cm. Na bocích kratší, okolo 3 cm. Srst těsně přiléhající k tělu. Srst je delší na uších, spodní části krku a na hrudi. Ocas dobře osrstěn. Výrazné osrstění na zadní straně hrudních končetin a stehen je žádoucí. Na obličeji a na tlamě krátká srst. Podsada krátká a měkká.

Barva:
Na těle je základní barva bílá se světlehnědými, pálenými až velmi tmavě hnědými znaky v podobě různě velkých skvrn nebo sedla. Pokud je podsada hnědá, mohou být konce chlupů černé.
Na hlavě má světle hnědé, pálené až velmi tmavě hnědé znaky na lících, nad očima a na uších. Rozdělené co nejvíce symetricky bílým znakem, který dosahuje k čelu nebo k týlu bez přerušení (symetrická maska se znakem).

CHARAKTER:
Jedná se o středně velkho psa. Vyskytuje se ve dvou varietách, odlišených typem srsti – drsnosrsté a hladkosrsté, jinak je to přizpůsobivý, klidný a veselý společník a domácí pes, poněkud rezervovaný k cizím lidem, s mírným loveckým pudem. Agresivita a plachost jsou nežádoucí.

PLEMENO:
Skupina 9 – společenská plemena. Sekce 10 – Kromfohrländer. Pracovní zkouška není požadována.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
KR

ČÍSLO STANDARDU:
192 ( uznaná plemena FCI )
Jako mezinárodní plemeno byl zaregistrován v roce 12.10.1998.
Země původu je Německo.

Historie vzniku plemene...
Kromfohrländer je jedním z nejmladších německých plemen, byl mezinárodně uznán v roce 1955. Jeho jméno je odvozeno z názvu regionu „krom Fohr“ (křivá brázda) nedaleko Siegenu v Severním Porýní –Vestfálsku, odkud pochází první chovatelka této rasy Ilse Schleifenbaumová. Sympatický temperament toto plemeno zdědilo po svých předcích, drsnosrstém teriérovi a velkém vendéeském grifonovi

___________________________________________________________________________________