WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Ciklámen, Brambořík (Cyclamen)


ROSTLINNÝ SVĚT


Ciklámen, Brambořík je jedna z nejoblíbenějších kvetoucích rostlin.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Cyclamen.
POPIS:
Existují dva nejvíce rozšířené druhy – Cyclamen perský a Cyclamen evropský. Oba druhy si nás podmaňují svými překrásnými a líbeznými originálními kvítky. Cyclamen perský kvete v zimě. Cyclamen evropský, který se liší drobnějšími kvítky, kvete od jara do podzimu. Cyclamen perský má výhonky pouze jeden rok růstu. Jeho poškození přivádí rostlinu k zániku. Květenství trvá poměrně dlouho - od září až dubna. V době květu je nezbytné mu poskytnout světlé místo, avšak ne příliš slunečné či chladné. Zalévá se stejnoměrně, měkkou vodou a vždy do pouze do mističky. Povadlá kvítka nebo povadlé listy nesmíme otrhávat. V době klidu můžeme květináč vynést na zahradu a snížit zálivku. Když se objeví mladé listy, Cyclamen přesazujeme do zemité směsi, která je složena z listové zeminy, humusu, rašeliny i písku (v poměru 3:1:1:1). Při přesadbě nelze naplno zapustit hlízy. Přihnojujeme minerálními hnojivy.
Cyclamen evropský je stále zelená rostlina. Neopadávají mu listy, nezná periodu klidu. Listy jsou značně drobnější, než u Cyclamenu perského, v průměru 2 až 4 cm. Květy jsou také drobnější, v délce asi 2 cm, růžového zabarvení, s příjemnou vůní. Doba květenství se prodlužuje od jara do podzimu. Snáší světlá, ale ne sluneční okna. Zalévat ho je nutné stejnoměrně, do misky, během celého roku. Sázením a přesazováním se liší od Cyclamenu perského. Rozmnožuje se dělením postranních výhonků.
ČELEĎ:
Primulaceae, prvosenkovité.
PŮVOD:
Východní Středomoří.
DOBA KVĚTU:
Září až duben.
UMÍSTĚNÍ:
Chladné místo, čerstvý vzduch, mírné vlhko.
TEPLOTA:
Ciklámen - brambořík má rád chladnější teplotu okolo 12 až 15°C, ne nižší než 10°C a ne vyšší než 17°C.
OSVĚTLENÍ:
Potřebuje velmi světlé místo s jasným rozptýleným světlem. Je nutné přistínění.
ZALÉVÁNÍ:
V době kvetení je potřeba pravidelná a opatrná. Voda by neměla přijít na listy a na hlízky. Voda se lije po kraji květináče.
VLHKOST VZDUCHU:
Ciklámen má rád vlhký vzduch, proto stavíme květináč do mokré rašeliny nebo keramzitu. Nerosí se.
RADA PO ODKVĚTU:
Když brambořík odkvete, odřežeme květy a listy až po samou hlízu, zálivka se omezuje. Na jaře začne znovu obrůstat, odstraníme přeschlé části a začneme opět zalévat. V létě postavíme květináč na temnější místo se svěžím vzduchem, pravidelně zaléváme. Pak se objevují první lístky, příznaky toho, že rostlina se může přesadit.
PŘESAZOVÁNÍ:
Zemina pro Ciklámen se sestavuje z jednoho dílu listovky, jednoho dílu prohnojené zeminy, jednoho dílu drnovky a jednoho dílu písku. Dobře prověříme kořenový systém a odstraníme zahnívající kořeny. Květináč by měl být větší, asi 12 až 14 cm v průměru. Po přesazování dáme Ciklámen na světlé místo s přistíněním od slunečních paprsků. Zaléváme až za dva týdny po přesazování.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Dělením hlízek a semeny v pozdním létě při teplotě 15-18°C.Ciklámen tvoří hodně kvetoucích druhů od miniaturních forem až po větší formy. Vypěstovat ciklámen ze semen je lehké, jestli pokojová teplota je příhodná. K pěstování bramboříku ze semen musí být dobré pokojové podmínky.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Mšice, svilušky při příliš vysokých teplotách. Šedá plíseň v příliš vlhkém vzduchu.

___________________________________________________________________________________