WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Odstranění zubního kamene ultrazvukem (Veterinární zákroky)


PSÍ SVĚT


Odstranění zubního kamene ultrazvukem je v současné době rutinní zákrok na většině veterinárních pracovištích.


Odstranění zubního kamene ultrazvukem je v současné době rutinní zákrok na většině veterinárních pracovištích. Tento zdravotní problém je nucen majitel řešit s narůstajícím věkem pejska. Obvykle je třeba ze strany chovatelů více si všímat chrupu svých svěřenců po pátém roce života.

Dutina ústní u psa před ošetřením. Kříženec, pes, 12 let, jeho chrup nebyl nikdy ošetřen, výrazně vytvořený zubní kámen, zánět dásní a parodontóza některých zubů.

Víme však, že některá plemena jsou ke zvýšené tvorbě zubního kamene dispoziční. Patří mezi ně např. pudl, jezevčík, bišonek, boloňský psík, tvz. brachycephalická plemena - pekingský, japanchin a další. U těchto plemen se zubní kámen vytváří již velmi brzy, často ve druhém roce života.

Potíže plynoucí z vytváření zubního kamene u psů se bohužel neomezují pouze na velice nelibý zápach z tlamičky čtyřnohých mazlíčků. Silná vrstva zubního kamene se postupně posouvá po povrchu zubu pod dásně a vytváří tzv. choboty, ve kterých se vytváří ideální prostředí pro infekci. Tato infekce vyvolává zánět dásní a následně parodontózu, což je odhalování zubních krčků, a následné uvolnění zubů z dásní a jejich vypadnutí. Změny v dutině ústní jsou pak většinou nevratné a některé zuby je nutné z dásní odstranit.


Tentýž pacient po odstranění zubního kamene ultrazvukem, u některých zubů bylo nutné provést extrakci pro pokročilou parodontózu. Velmi dobře jsou patrné zarudlé okraje dásní v důsledku zánětu a obnažené krčky stoliček.

Mnoha lidem připadá úsměvná zmínka o čištění zubů u psů. Pes jakožto nejintenzivněji domestikované zvíře trpí velmi často stejnými civilizačními chorobami, jako člověk. Pravidelná péče o zuby psů je tedy stejně smysluplnou činností, jako totéž u lidí. Na rozdíl od nich však u psů postačí toto ošetření chrupu alespoň 2x týdně. Je dobré použít specielní zubní pastu pro psy. Jednak má zcela jiné složení a účel, jednak je ochucena tak, aby pejskům chutnala.


Článek poskytla Veterinární klinika Jičín-VET: www.jicinvet.cz

___________________________________________________________________________________