WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Léčba interních onemocnění (Veterinární zákroky)


KOČIČÍ SVĚT


V mnoha případech je nezbytné dlouhodobé podávání antibiotik k zabránění růstu patologické bakteriální mikroflóry ve střevech a aplikace vitamínů.


Onemocnění pankreatu.

Exokrinní pankreatická insuficience (EPI)
Onemocnění pankreatu neboli slinivky břišní je ve všech případech velmi závažné onemocnění. V případě EPI se jedná o postižení tzv. exokrinní pankreatických buněk, které produkují trávicí enzymy potřebné ke trávení živin přicházející do tenkého střeva ze žaludku. Při poruše produkce těchto enzymů dochází k nedostatečnému trávení potravy ve střevech a následně k nedostatečnému vstřebávání živin do těla.

Klinicky se toto onemocnění projevuje především třemi příznaky: polyfagií, hubnutím a průjmy Polyfagie je enormní chuť k jídlu a konzumace většího množství potravy, než by bylo pro psa příslušné velikosti a plemene obvyklé. Může být doprovázena i konzumací různých předmětů či látek nebo trusu. Hubnutí je velmi nápadné a pacient je vskutku jen "kost a kůže" aniž by byl skleslý nebo smutný. Průjem je velmi řídký s nestrávenými zbytky potravy, je produkován v enormním množství a má světlou pastózní konzistenci. Špatný výživný stav je u mladých zvířat často doprovázen poruchami a retardací růstu. Objevují se i poruchy ostrstění a nadměrná ztráta srsti. V některých případech se může objevit i zvracení a nechutenství, které teprve přivede majitele do ordinace veterinárního lékaře. Běžným rutinním vyšetřením krve nejsou zjištěny odchylky od normálních hodnot, proto je v mnoha případech těžké onemocnění diagnostikovat. Běžné vyšetření je tedy nutné doplnit o další diagnostické metody, detailnější vyšetření krve, vyšetření trusu, vyšetření ultrazvukem a další.

Terapie tohoto onemocnění spočívá v substituci - dodávání chybějících enzymů do těla pacienta ve formě tablet, jež obsahují tyto chybějící enzymy. Tablety se podávají s každým podaným krmivem. V mnoha případech je nezbytné dlouhodobé podávání antibiotik k zabránění růstu patologické bakteriální mikroflóry ve střevech a aplikace vitamínů. Naprosto nezbytnou součástí léčby je dieta. Pacient smí přijímat pouze vysoce stravitelnou potravu. Tato léčba i dieta jsou doživotní.


Článek poskytla Veterinární klinika Jičín-VET: www.jicinvet.cz

___________________________________________________________________________________