WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Eschynantus (Aeschynanthus)


ROSTLINNÝ SVĚT


Ampélní rostlina, která se odlišuje masitými a koženými listy a kvítky, zabarvenými do jasných červených a oranžových odstínů.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Aeschynanthus speciosus, Aeschynanthus radicans, Aeschynanthus hildebrandii, Aeschynanthus tricolor.
POPIS:
Je to světlá ampélní rostlina, která se odlišuje masitými, koženými listy a kvítky, jasně zabarvenými od červeného do oranžového odstínu, které jsou na koncích letorostů pokryty jemným chmýřím. Nejlepší je umístit ji na světlé místo, před přímými slunečními paprsky ji však zastínit. Vyberte jí stanoviště s teplotou 20 až 25°C. V zimním období rostlinu udržujeme při teplotě 15 až 18°C, což je vhodné pro užitek následujícího květenství. Péče: zalévat přiměřeně, změklou vodou s malým množstvím kalcia, v zimě zálivku snížit. Od března do konce srpna pouze málo hnojit. V pokojových podmínkách zařídit dobrou drenážku. Často postřikovat, ale ne v době květenství. Rozmnožování: stonkovými rouby začátkem léta, při teplotě 20 až 25°C. Je také možné jednoduše rozložit její výhonky na vlhké teplé zemině a počkat, až se na uzlech zformují nové kořeny. Při přemrštěné suchosti vzduchu hyne. Nemoci a škůdci: mšice a tripsiny. Nestálá teplota a zvýšená vlhkost půdy bezmála vede k opadávání listí.
ČELEĎ:
Gesneriaceae, podpětovité.
PŮVOD:
Jáva, Borneo, Indie, Himálaje až po Novou Guineu.
UMÍSTĚNÍ:
Světlé místo.
ZÁLIVKA, HNOJENÍ:
Zaléváme ji přiměřeně.
MNOŽENÍ:
Stonkovými rouby začátkem léta.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Mšice a tripsiny.

___________________________________________________________________________________