WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Savanová kočka (Savannah Cat)


KOČIČÍ SVĚT


Savanová kočka je výsledkem zkřížení afrického servala a kočky domácí.


PLEMENO:
Savanová kočka je jedno z nejnovějších kočičích plemen, které jsou v současnosti šlechtěny malým počtem šlechtitelů na celém světě. Počet koček je nízký a poptávka vysoká.
PŮVOD:
Savanová kočka je výsledkem zkřížení afrického servala a kočky domácí. Při šlechtěni se využívají různá plemena kočky domácí – krátkosrsté, např. Orientální krátkosrstá, egyptská, serengetská a bengálská. I když není obtížné dosáhnout reprodukce mezi servaly, většinou je velmi obtížné dosáhnout zkřížení mezi servalem a domácí kočkou. První zdokumentované zkřížení afrického servala s domácí kočkou, bylo v roce 1980 šlechtitelkou Judy Frank v americké Pensylvánii.
Koťata vzniklá prvním zkřížením (a následující generace) servala a kočky domácí, nebo servala a savanové kočky se nazývají savanové kočky domácí. Cílem křížení je vytvořit unikátní kočku domácí, která má fyzické znaky podobné servalovi a povahu kočky domácí. Savanové kočky jsou známé pro svojí přátelskou povahu, jsou hravé a zvědavé. Momentálně jsou to největší kříženci, kteří v současnosti existují. Jejich jméno bylo převzato z afrických travnatých ploch, které jsou domovem servala a také podle prvního a jediného kotěte vyšlechtěného Judy Frank v roce 1980 (Savana).
VELIKOST:
Savanová kočka je pouze stále na začátku svého vývoje a nabízí menší, přibližně 10kg v porovnání se servalem asi 20kg a méně náročnou variantu savanové kočky používají kočičí záchody, a nevyžadují speciální potravu či veterinární péči) pro milovníky koček.
HMOTNOST:
přibližně 10kg.
SRST:
Mají nádhernou srst, která může být buď skvrnitá, nebo pruhovaná,barva od stříbrné až po lehce oranžovou. Mají takzv. „slzy“ okolo očí.
Standart pro toto plemeno předepisuje, že kočka má být stříbrné či šedé barvy s tím, že tyto odstíny se mohou trochu odlišovat, jako až černá, hnědošedá,stříbrošedá, nebo černošedá.
CHARAKTER:
Savanové kočky jsou známé pro svojí přátelskou povahu, jsou hravé a zvědavé.
OCAS:
Jsou velmi vznešené, mají dlouhý krk, dlouhé nohy a dlouhý ocas.
UŠI:
Velké kulaté uši. Uši mají být velké a vztyčené se širokou základnou a zakulacenými vršky.
NOS:
Z profilu nos má být dlouhý, malá brada, která přidává na vzhledu divokého zvířete.
HLAVA:
Hlava musí být delší než širší a jeví se jako poněkud menší ve vztahu k velikosti těla.
Při pohledu zepředu má tvar tvořit výrazný trojúhelník.
OSTATNÍ POPIS:
V prvních třech generacích savanové kočky jasou samci neplodní (někdy i ve čtvrté) a z toho důvodu to většinou trvá 5 generací, než může dojít ke zkřížení dvou savanových koček.
CHOVATELSKÉ ORGANIZACE, KTERÉ PLEMENO UZNÁVAJÍ:
V roce 1996 byla savanová kočka po prve prezentována komisí TICA (Mezinárodní Asociace koček) a plemeno bylo zaregistrováno. Savanové kočky se stále vyvíjí, jednak jako plemeno, ale i ve své popularitě u chovatelů a jako TICA uznavané plemeno. Na zahraničních výstavách je v současné době možné vidět savanové kočky generace F3 (či více).

Článek poskytl Rostislav Čuřík: http://savannah.asp2.cz

___________________________________________________________________________________