WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Kokosová palma, kokosovník (Cocos nucifera)


ROSTLINNÝ SVĚT


Kokosová palma (kokosovník) je dřevitá, rychle rostoucí palma.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Cocos nucifera.
POPIS:
Je to dřevitá, rychle rostoucí palma. Má zpeřené jemné obloukovité listy. Kmen je hladký a lesklý. Kokosová palma vyžaduje v zimě období klidu a měla by se uchovávat v chladné místnosti. Rostlina vyžaduje jasné osvětlení po delší dobu, intenzivní zavlažování, postřiky a otírání listů. Rozmnožují se ořechy.
ČELEĎ:
Arecaceae, arekovité, palmy.
PŮVOD:
Tropy celého světa.
TEPLOTA:
Všechny druhy kokosové palmy jsou teplomilné, jak venku tak i v pokoji potřebuje teplotu kolem 20°C. V létě je dobré postavit nádobu s palmou na balkon či zahradu do takového místa, aby měla dostatek slunečního svitu, ale byla chráněna před poledním žárem. Jestli máme kokos celý rok v místnosti, musíme zajistit dostatečné provětrávání.
OSVĚTLENÍ:
Rozptýlené jasné světlo, přistiňovat pouze od prudkého slunečního záření. V místnosti by měl být kokos na dostatečně světlém místě. .
ZALÉVÁNÍ:
V létě od května do září hojná, potom umírněná.Od května do srpna prohnojíme.
VLHKOST VZDUCHU:
Kokos má rád vlhký vzduch, proto dobře pravidelně rosíme, v létě i zimě v topné sezóně. listy periodicky omýváme vlažnou vodou houbičkou.
PŘESAZOVÁNÍ:
Nemá rád přesazování. Proto se přesazuje jen tehdy, kdy kořeny začínají prorůstat květináčem nebo nádobou. Doporučený poměr zeminy: 2 díly lehké hlinito-drnové zeminy, 2 díly prohnojené, 1 díl rašeliny, 1 díl propraného hnoje, 1 díl písku a trošku dřevěného uhlí.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Semeny - ořechy se dělá jen při příhodné teplotě a vlhkosti vzduchu.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Zahnědlé špičky listů:
Nejčastější příčinou je suchý vzduch. Během teplého počasí nezapomínejte listy pravidelně rosit. Dalšími možnými příčinami mohou být: nedostatečná zálivka, chladný vzduch či poškození Palmy z nadměrného či neohleduplného dotýkání.
Žloutnutí listů:
Příčinou je zcela jistě nedostatečná zálivka. Při nedostatečné zálivce budou během letních měsíců kořeny Palmy trpět suchem.
Hmyz:
Obtíže může způsobit sviluška, poklice a vlnatka.
Drobné hnědé skvrny na listech:
Nejčastější příčinou je chorobná skvrnitost, která byla vyvolaná přelitím nebo nachlazením. Napadené listy odstraňte a zlepšete Palmě podmínky k růstu. Další možnou příčinou může být velmi tvrdá zálivková voda.
Hnědé listy:
Bývá přirozené, pokud ty nejspodnější palmové listy hnědnou a klopí se. Odstraňte je ne trháním, ale odříznutím. Při hromadném hnědnutí listů navíc ve spojení s hnilobou je příčinou přelití.

___________________________________________________________________________________