WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Chodský pes (Národní plemeno CP)


PSÍ SVĚT


Chodský pes je velmi temperamentní avšak dobře ovladatelný, velmi dobře a rád se učí.


ČESKÝ NÁZEV:
Chodský pes
PŮVOD:
Na popud doc.ing. dr. Vilém Kurze a následném zveřejnění výzvy Ing. Findejse v kynologickém tisku, započala r. 1984 regeneraci starého plemene Psohlavců. Jako zakladatelé byli vybráni 3 jedinci, kteří odpovídali představě a požadavkům pro šlechtění Chodského psa a to svým fenotypem rozdílným od ostatních plemen (kohoutková výška, tvar hlavy,krátké vztyčené a bohatě osrstěné ucho, dlouhá srst s hustou podsadou a rozložení znaků) i povahou. První registrovaný vrh chodského psa se narodil už v roce 1985. Od počátku regenerace bylo hlavním cílem odchovávat zdravé, temperamentní a odolné psy se všestrannou upotřebitelností. Výborné hlídače i společníky – prostě ideální rodinné psy.
POPIS:
Vzhledem ke své kohoutkové výšce 49-55 cm se řadí mezi střední plemena, váha je v rozmezí 18-25 kg. Má obdélníkový rámec, harmonickou stavbu těla. Je typický klusák,který vyniká lehkým a velmi vytrvalým pohybem. Má dlouhou srst s podsadou, zbarvení je černé se znaky, kde rozložení znaků přesně udává standard.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 52 až 56 cm.
Fena má v kohoutku 49 až 52 cm.
Toleruje se maximální možná odchylka + - 2 cm.
VÁHA:
V rozmezí 18 – 25 kg.
SRST:
Dlouhá hustá tvrdší s podsadou.
CHARAKTER:
Psi tohoto plemene jsou velmi temperamentní avšak dobře ovladatelní, velmi dobře a rádi se učí. Jsou to vynikající hlídací, doprovodní a rodinní psi schopni i náročného výcviku, naprosto neagresivní, přátelští avšak dostatečně sebejistí. Jsou skromní, nenároční a houževnatí a mají výborné čichové schopnosti. Hodí se nejen pro zkušené kynology, ale také pro začátečníky.
PLEMENO:
Po jeho mezinárodním uznání : skupina 1 - Psi ovčáčtí, pastevečtí a honáčtí, kromě švýcarských salašnických psů.
S pracovní zkouškou
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
CP
ČÍSLO STANDARDU:
983 N ( neuznaná plemena FCI )
datum publikace: 28.10.1984


Historie vzniku plemene...

Chodský pes je české národní plemeno, které znovu začalo vznikat v polovině 80.tých let 20. století. Bylo šlechtěno pro pracovní účely, podle historických dochovaných materiálů. Už spisovatel Jindřich Šimon Baar popisoval ve svých dílech opěvujících Chodsko (v letech 1923-1924) psy z oblasti Šumavy, které nazýval „chodské“. Tito typově vyrovnaní a velmi houževnatí psi měli za úkol střežit zemské stezky, bránit majetek svých pánů, pomáhat při pasení. S historií Chodska je spjato mnoho písemností i ilustrací. Chodský lid s přezdívkou „Psohlavci“ měl na svém praporci jako znamení věrného pomocníka siluetu hlavy typického ovčáckého psa s delší srstí na krku. Existenci dlouhosrstých ovčáckých psů, věrných pomocníků a strážců chodů, popisoval také spisovatel Alois Jirásek ve svém románu „Psohlavci“ doplněného výstižnými ilustracemi od Mikoláše Alše.
Není možné samozřejmě tvrdit, že toto vše dokladuje původ současného Chodského psa, je jen historicky podložena existence formy ovčáckého psa ustáleného typu z určité oblasti území Čech.

Zdroje: ČMKU, Klub chodského psa, KCHMPP.

___________________________________________________________________________________