WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Divizna Velkokvětá, Divizna Sápovitá (Verbascum thapsiforme Schrad., Verbascum phlomoides L)


ROSTLINNÝ SVĚT


Diviznu je možno s úspěchem pěstovat na malých plochách. Je medonosná a proto velmi oblíbená mezi včelaři


Oba uvedené druhy se sbírají. Rostou na slunných stráních, náspech, pastvinách a suchých pasekách. Jsou rozšířeny od střední a jižní Evropy a ž po přední Asii. Diviznu je možno s úspěchem pěstovat na malých plochách. Je medonosná a proto velmi oblíbená mezi včelaři.

Od června do září se sbírají čerstvě rozkvetlé květy s přirostlými tyčinkami bez zeleného kalichu. Sušit se musí rychle – během jediného dne na slunci nebo umělým teplem do 60°C. Správně usušená droga si musí zachovat jasnou zlatožlutou barvu. Květy, které již samy odpadávají, nebo i čerstvé, ale navlhlé, při sušení hnědnou.

Některé z účinných látek divizny tvoří ochranný povlak na sliznici horních dýchacích cest a tím usnadňují odkašlávání. Droga působí též protizánětlivě a uvolňuje křeče. Protože však obsahuje saponiny, mohla by při velkém předávkování nebo při dlouhodobém užívání poškodit červené krvinky.

V lidovém léčitelství se používá též divizna malokvětá, ostatní druhy nejsou jako léčivky použitelné.


UPOZORNĚNÍ!!!
Při využívání léčivých účinků rostlin se vždy poradíme s lékařem !!!
Neužívejte v těhotenství.

Článek v rámci spolupráce poskytla webová stránka:bylinky.kvalitne.cz

___________________________________________________________________________________