WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Levandule Lékařská (Lavandula angustifolia)


ROSTLINNÝ SVĚT


Levandule je oblíbenou rostlinou bylinných zahrad pro svou nádhernou vůni


Levandule je oblíbenou rostlinou bylinných zahrad pro svou nádhernou vůni. Římané ji používali k provonění lázně, odkud má své jméno, které pochází z latinského slova mýt se (lavare). Řekové ji předepisovali proti kašli.

Levandule pochází ze Středomoří. V mnoha zemích se pěstuje. Je to rostlina teplomilná a u nás se pěstuje jen výjimečně. Je to rozvětvený keřík až 60 cm vysoký s přisedlými, čárkovitými, 2,5 – 5 cm. Dlouhými listy.

Květy jsou drobné, modravě šedé. Rostlina má charakteristickou příjemnou vůni a kvete v červenci až srpnu. Patří do čeledi hluchavkovitých. Rostlina poskytuje květ a nať.

Levandule se všeobecně považuje za účinné sedativum a utišující lék na zažívání. Je zvláště vhodná na migrény a bolesti hlavy, užívána buď vnitřně, nebo zevně jako masážní olej. Levandulový olej také působí chladivě po spálení sluncem a tvoří relaxační a vzpružující přísadu do koupele.

Hlavními obsahovými látkami natě a květů je silice a třísloviny. Používají se jako sedativum, spazmolytikum a v dalších aplikacích.

Droga má silně kořenitou vůni a chutná hořce.


UPOZORNĚNÍ!!!
Při využívání léčivých účinků rostlin se vždy poradíme s lékařem !!!
V těhotenství se vyhněte vysokým dávkám.

Článek v rámci spolupráce poskytla webová stránka:bylinky.kvalitne.cz

___________________________________________________________________________________