WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Popenec Břečťanolistý (Glechoma hederacea L)


ROSTLINNÝ SVĚT


Popenec se používal v lidové kuchyni od starověku


Popenec se používal v lidové kuchyni od starověku. Lze jej najít těměř všude v přírodě. Sbírá se olistěná nebo i kvetoucí mladá nať nejlépe v dubnu až květnu, ale lze jej sbírat až do července.

Má slabší aromatickou vůni a mírně nahořklou kořennou chuť. Nať sušíme velmi opatrně, silice je prchavá. Uchováváme ji dobře uzavřenou a chráníme před světlem.

Popenec, který je mohutnější a chlupatý s madravými květy (Glechoma hederacea L. supsp. hirsuta) nesbíráme, má nepříjemný pach.

Nať obsahuje hořčinu glechomin, silice, třísloviny, pryskyřice, cholin, vitamíny (hlavně C) ajiné látky. Pomáhá zlepšovat látkovou výměnu, doporučuje se jím kořenit při snížení žaludeční kyselosti. Podporuje činnost žlučníku, působí na močové ústrojí, podporuje trávení. Působí hojivě. Jako léčivka se užívá i při lehkých onemocněních dýchacích cest jako podpůrná léčba.

Popenec se používá především jako "zelené koření" do polévek (bramborové, zeleninové), do míchaných vajíček, do nádivek, zvláště o velikonocích se dává čerstvá mladá nať do bylinkového másla, tvarohu, do omelet,...

Sušený popenec dáváme do směsí bylinkového koření, do polévek, dušených mas se zeleninou, omáček, karbanátků apod.


UPOZORNĚNÍ!!!
Při využívání léčivých účinků rostlin se vždy poradíme s lékařem !!!

Článek v rámci spolupráce poskytla webová stránka:bylinky.kvalitne.cz

___________________________________________________________________________________