WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Havana Brown (Havana Cat)


KOČIČÍ SVĚT


Havana se může velmi snadno upnout na jednoho člena rodiny.Pokud jí nebudete věnovat moc času,chtělo by to pořídit jí kočičí kamarádku.


b>PLEMENO:
Orientálních krátkosrstých

PŮVOD:
Její historie je spojována s orientální krátkosrstou a siamskou kočkou.V50.letech 20.století se britští chovatelé rozhodli,že ze siamských koček vyšlechtí plně zbarvenou kočku a nejvíce se zaměřili na čokoládovou barvu. Plemeni,které vzniklo,se říkalo Havana.

VELIKOST:
Havana je středně velká kočka.

HMOTNOST:
Váží 3-4kg.

SRST:
Je krátká,prakticky bez podsady,silně přiléhá k tělu kočky.Vykazuje neuvěřitelný lesk.Existují dva typy zbarvení-čokoládové a lila.

HLAVA:
Při pohledu zepředu nám hlava tohoto plemene připadá, že má tvar trojúhelníku a při pohledu shora se pomalu zakulacuje do úzkého čenichu. Hlava je delší než širší a měly by být zřetelně vidět polštářky s hmatovými chlupy. Partie kolem čenichu jsou ostře řezané, brada je dobře vyvinutá.

UŠI:
Uši jsou poměrně velké, na základně široké a pomalu se sbíhají do zakulacené špičky

OČI:
Oči kočky havana brown mají tvar oválný, někdy až mandlovitý a jsou neustále rozjasněné což dodává kočce ostražitý výraz.

TĚLO:
Má poměrně dobře osvalené tělo. Má středně dlouhý krk a vysoké nohy, přičemž zadní nohy jsou viditelně delší než nohy přední. Tlapky působí kompaktním dojmem a mají oválný tvar.

OCAS:
Ocas má střední tloušťku i délku, na základně je přiměřeně široký a sbíhá se do ostré špičky.

CHARAKTER:
Kočky tohoto plemene jsou velmi společenské a dělá jim poměrně dobře když mohou být středem pozornosti.

ZVLÁŠTNOSTI:
Tato kočka byla velmi populární,v poslední době však její obliba prudce klesá,najdeme jí snad jenom v USA.

PÉČE:
Srst nevyžaduje mnoho péče.Bude stačit,když jí jednou týdně vyčešete hřebenem.Můžete jí také přetřít hadříkem abyste zdůraznili její lesk.Drápky stříhejte jen pokud je to nutné a ouška čistěte jen přípravkem pro ně určeným.

CHOVATELSKÉ ORGANIZACE, KTERÉ PLEMENO UZNÁVAJÍ:
GCCF,CFA a TICA.

Povídání o plemeni:
Havana se může velmi snadno upnout na jednoho člena rodiny.Pokud jí nebudete věnovat moc času,chtělo by to pořídit jí kočičí kamarádku.Chtějí se velmi často mazlit,mají příjemný hlas,ale používají ho jen málokdy.Je výborným společníkem v domácnosti a je jedno,jestli tam žijí pouze dospělí nebo i děti či malý pes.

___________________________________________________________________________________