WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Myrta (Myrtus)


ROSTLINNÝ SVĚT


Víno z plodů myrty bylo považováno za elixír mládí a krásy.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Myrtus communis.
POPIS:
Je to věčně zelený keř s drobnými kopinatými nebo oválně zašpičatělými lesklými a aromatickými listy, temně zelené barvy. V přírodě dosahuje výšky 3 až 5 m. Kulturně pěstovaná však dosahuje výšky pouze 60 cm, rekord je 1 m. Myrta v překladu znamená balzám, myrha. Dříve byla myrta symbolem mladosti a krásy, známy jsou blahodárné účinky éterických olejů. Extrakty z listů se natíraly na obličej, což čistilo a osvěžovalo pokožku. Víno z plodů myrty bylo považováno za elixír mládí a krásy. Překrásné a rozlehlé myrtové háje se nacházeli převážně kolem chrámu bohyně krásy - Venery. Myrta také ničí choroboplodné mikroby. Vyžaduje neustálou pozornost a opatrné zacházení. Měla by být umístěna na světlém a slunečném místě. V létě ji chráníme před slunečním žárem. Vyžaduje čerstvý vzduch, měla by být tedy přes léto na balkoně. V létě ji také hojně postřikujeme měkkou odstátou vodou. V zimě se udržuje při teplotě 8-10°C, méně ji zaléváme a nepostřikujeme. Při vyšší teplotě může rostlina opadat, avšak na jaře listy opět vyrostou. Dobře snáší zařezávání, což umožňuje její různé tvarování. Rozmnožuje se na jaře nebo v létě semeny nebo řízky (polo-dřevěné větévky, dlouhé 6 až 8 cm). Poté se sázejí do písku nebo do zkypřeného substrátu. Aby se řízky rychleji zakořenily, hodně se zalévají, postřikují a přikrývají sklem nebo polyetylenovou fólií. Doporučuje se zemní směs z humusu, kompostu a písku – ve stejném poměru.
ČELEĎ:
Myrtaceae, myrtovité.
PŮVOD:
Středozemí.
UMÍSTĚNÍ:
Světlé, slunné místo.
TEPLOTA:
Mírná, v zimě je optimální teplota 8 až 10°C.
OSVĚTLENÍ:
Myrta je světlomilná, potřebuje nejsvětlejší a nejslunečnější místo v domě.
ZALÉVÁNÍ:
Od jara do podzimu hojná, v zimě zaléváme pouze tolik, aby zemina úplně nevyschla.
HNOJENÍ:
Od března do srpna přihnojujeme kombinovaným hnojivem pro pokojové rostliny každé 2 týdny. Velkým rostlinám je možné jednou za léto do svrchní vrstvy půdy při přesazování nebo i bez něj přidat humus.
VLHKOST VZDUCHU:
Pravidelně rosíme. Občas můžeme myrtu osprchovat teplou vodou.
PŘESAZOVÁNÍ:
Mladé keříky přesazujeme každoročně. Dospělé myrty se přesazují po 3 – 4 letech, ale svrchní vrstva půdy se mění každý rok. Půda: 2 – 3 díly drnovky, 1 díl rašelinového substrátu, 1 díl humusu, 1 díl písku.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Rozmnožuje se na jaře nebo v létě, semeny nebo řízky.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Mšice.

___________________________________________________________________________________