WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Kokosovec Weddelův (Microcoelum weddelianum)


ROSTLINNÝ SVĚT


Kokosová palma je velmi náročná rostlina na pěstování v pokojových podmínkách.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Microcoelum weddelianum.
POPIS:
Tyto krásné miniaturní kokosové palmy ani v přírodě nebývají vyšší než 2 m. Kokosová palma je rostlina velmi náročná na pěstování v pokojových podmínkách. Je velice náchylná na průvan, na čerstvý vzduch je lépe ji nedávat. Přes zimu ji umístěte na stanoviště s vyšší vlhkostí vzduchu a teplotami minimálně 18 až 20°C. V létě rostlinu zaléváme hojně, v misce pod květináčem by vždy měla být voda. Zaléváme ji pouze měkkou vodou pokojové teploty. Od jara do podzimu ji jednou měsíčně hnojíme hnojivy s nízkým obsahem vápna. Microcoelum vyžaduje světlé místo, před přímými slunečními paprsky však dobře chráněné, časté ostřikování a otírání listů houbičkou. Rozmnožuje se semeny, ale pěstitelům se zpravidla nepodaří ji takto vypěstovat.
ČELEĎ:
Arecaceae, arekovité, palmy.
PŮVOD:
Tropická Brazílie.
UMÍSTĚNÍ:
Na světlém místě, nikoli však na přímém slunci.
ZALÉVÁNÍ, HNOJENÍ:
V létě se rostlina zalévá hojně, v misce pod květináčem by vždy měla být voda. Od jara do podzimu ji jednou za měsíc hnojíme hnojivy s nízkým obsahem vápna.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Semeny, při teplotě půdy kolem 30°C.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Zahnědlé špičky listů:
Nejčastější příčinou je suchý vzduch. Během teplého počasí nezapomínejte listy pravidelně rosit. Dalšími možnými příčinami mohou být: nedostatečná zálivka, chladný vzduch či poškození Palmy z nadměrného či neohleduplného dotýkání.
Žloutnutí listů:
Příčinou je zcela jistě nedostatečná zálivka. Při nedostatečné zálivce budou během letních měsíců kořeny Palmy trpět suchem.
Hmyz:
Obtíže může způsobit sviluška, poklice a vlnatka.
Drobné hnědé skvrny na listech:
Nejčastější příčinou je chorobná skvrnitost, která byla vyvolaná přelitím nebo nachlazením. Napadené listy odstraňte a zlepšete Palmě podmínky k růstu. Další možnou příčinou může být velmi tvrdá zálivková voda.
Hnědé listy:
Bývá přirozené, pokud ty nejspodnější palmové listy hnědnou a klopí se. Odstraňte je ne trháním, ale odříznutím. Při hromadném hnědnutí listů navíc ve spojení s hnilobou je příčinou přelití.

___________________________________________________________________________________