WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Neoregelie (Neorgelia)


ROSTLINNÝ SVĚT


Zajímavá rostlina z Brazílie.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Neorgelia carolinae 'Tricolor', Neorgelia concentrica.
POPIS:
Je to bromliovitá, poměrně rozšížená rostlina, milovníci bromélií oceňují krásu jejích listů. Neoregélie se rozrůstá do velké šířky, proto potřebuje hodně místa. Nejlepší je umístit ji na podstavec blízko okna. Obzvláště krásná je Neoregelia carolinae. Její listy dosahují délky až 40 cm a šířky 5 cm, na okrajích mají světle žluté proužky, střed růžice je zbarven karmínově červeně a květy jsou světle modré. Střed růžice zčervená až před začátkem květu. Neoregelie je poměrně nenáročná pokojová květina a celkem dobře snáší vlhký vzduch.
V období květu vnitřní lístky červenají. Většina těchto rostlin jsou epifiti, tzn. že se upínají na kmeny a větve stromů svými krátkými pevnými kořínky a živí se srážkami a rostlinným humusem, který se hromadí v prasklinách kůry. Mezi broméliemi jsou i zemní rostliny. Broméliovité mají zkrácený stonek a listy, které tvoří talířek, do kterého se sbírá voda, díky níž je rostlina vyživována.
Takový způsob uchovávání vláhy je velmi řídký, málo rostlin totiž může existovat, když jsou jejich rostoucí části neustále zality vodou. Šupinky na listech jsou schopny pohlcovat vláhu přímo ze vzduchu. Neobyčejně dekorativní jsou jejich okvětí. Listeny mnohých rostlin jsou barevně okrášleny. Okvětí mají různé tvary a formy, od paliček na buben až po tvary kopí.
Život květů je krátký, ale listeny zdobí rostlinu dlouho. U některých rostlin této čeledi se po období květu objevují jedlé plody. Poté, co se vyvine květ, zaniká listová rozeta a na jejím místě se objevují dceřinné, které se používají při rozmnožování. Dobře rostou na jasném, rozptýleném světle v teplé místnosti. Je nutné je neustále zalévat a listové nádržky naplňovat vodou. Hodí se pro ně zemní směs s dobrou drenáží.
Doporučená směs zeminy: rašelina, hrubý listový kompost, rozdrolená kůra, hrubozrnný písek. V období aktivního růstu nezapomínejte hnojit. Výhonky můžeme od rostliny oddělovat jen tehdy, pokud mají tvar rozetky, jinak se špatně ukoření.
ČELEĎ:
Bromeliaceae, broméliovité.
PŮVOD:
Brazílie.
TEPLOTA:
V létě běžná pokojová teplota 22 až 25°C, v zimě chladnější 18 až 20°C, zimní minimum je 16°C.
OSVĚTLENÍ:
Světlomilná rostlina, zastínění před přímým slunečním zářením potřebuje pouze v nejteplejších hodinách během letních dnů. V zimě je bezpodmínečně nutná světlá místnost. Nejlepší stanoviště je v  bezprostřední blízkosti jižního okna nebo na parapetu východního nebo západního okna.
ZÁLIVKA:
Neoregelie se jako všechny bromélie zalévá do listové růžice. Je nutné, aby voda byla dobře odstátá a měla pokojovou teplotu. Na jaře a v létě musí být voda v listové růžici neustále, alespoň jednou za měsíc ji vyměňujeme za čerstvou. V zimě při udržování teploty pod 17°C, ji zaléváme raději do půdy a vodu v růžici nenecháváme vodu. V této době zaléváme mírně, přibližně po 7 až 10 dnech, tj. když půda proschne.
HNOJENÍ:
Od května do srpna hnojíme jednou měsíčně hnojivem rozpuštěným ve vodě na zálivku, kterou lijeme do listové růžice. Používáme speciální hnojivo pro bromélie nebo běžné hnojivo pro pokojové rostliny v třikrát menší dávce než pro jiné rostliny.
VLHKOST VZDUCHU:
Neoregelie má ráda pravidelné orosování, které se stává nutností, je-li rostlina v příliš suché místnosti, např. v zimě u ústředního topení.
PŘESAZOVÁNÍ:
Mateřská rostlina po odkvětu umírá. Její odnože se sázejí do půdní směsi.
Doporučené složení zeminy: 1 díl lehké drnovky, 1 díl listovky, 1 díl rašelinového substrátu, 1 díl humusu s příměsí písku. Můžeme použít koupenou směs zeminy pro orchideje. Květináč nesmí být příliš hluboký, lepší je použít širokou misku.
MNOŽENÍ:
Vedlejšími výhony, které se oddělují poté, co si vytvoří vlastní kořeny. Množíme také semeny, které sázíme do kypré zeminy, směsi z 1 dílu písku a 1 dílu listovky.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Hnědé skvrny na listech:
Příčnou bývá popálení sluncem a rostlina potřebuje před přímým slunečním svitem zastínit.
Hnědé špičky listů:
Nejpravděpodobnější příčinou je suchý vzduch. V období léta se doporučuje rostlinu rosit.
Příčnou však také může být nedostatek vody uprostřed růžice nebo použití tvrdé vody.
Uhynutí rostliny:
U nekvetoucí rostliny je příčinou nadbytek vody. Pokud listová růžice odumře po odkvětu rostliny, je to přirozeným jevem.
Hmyz:
Nebezpečné bývají puklice a vlnatí červci.

___________________________________________________________________________________