WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Nertera andská, korálovka (Nertera granadensis)


ROSTLINNÝ SVĚT


Rostlina s červenými, korálkovanými bobulemi. Prospívá jí pravidelné rosení.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Nertera granadensis.
POPIS:
Je to nevelká rostlina s malými lístečky, která je po celém povrchu posypána bobulemi oranžové nebo žluté barvy. Bobule zůstávají na rostlině na podzim a v zimě. Upřednostňuje hojné zalévání, jasné světlo a chladno. Někdy je nutné rostlinu umístit na čerstvý vzduch.
ČELEĎ:
Rubiaceae, mořenovité.
PŮVOD:
Její původ zasahuje do horské oblasti střední a Jižní Ameriky, Nového Zélandu, Tasmánie.
TEPLOTA:
Chladnější, v létě maximálně 20°C, v zimě je pro přežití rostliny optimální teplota 10 až 12°C.
OSVĚTLENÍ:
Nertera dává přednost dobře osvětlenému stanovišti s malým množstvím přímého slunečního záření ráno nebo večer. Dobré osvětlení je nutné i v zimě. Dobře se jí daří na ničím nezastíněných východních oknech. Na příliš tmavém stanovišti bude rostlina špatně růst a plodit.
ZÁLIVKA:
Na jaře a v létě hojná, v zimě v chladných podmínkách mírná, ale frekvence zálivky závisí na konkrétních podmínkách. Půda nikdy nesmí zcela vyschnout.
VLHKOST VZDUCHU:
Nerteře prospívá pravidelné rosení při teplotách nad 15°C, při nižších teplotách není orosováni nutné.
PŘESAZOVÁNÍ:
Jestliže rostlina úspěšně přezimovala, přesadíme ji na jaře před začátkem květu. Potřebuje širokou a mělkou nádobu. Půda musí být kyprá a nasákavá. Doporučené složení zeminy: 1 díl hlinité zeminy, 1 díl listovky, 1 díl písku. Nutností je dobrá drenáž. Při přesazování se zemina neutěsňuje a neupěchovává, nesmí ztratit kyprost a schopnost dobře propouštět vzduch.
MNOŽENÍ:
Nertera se množí dělením a semeny.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Mšice při průvanu a příliš teplém přezimování.

___________________________________________________________________________________