WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Opuncie (Opuntia)


ROSTLINNÝ SVĚT


Opuncie (Opuntia) je kaktus, který lze pěstovat v dobře drenážované půdě, zalévají se mírně a zřídka.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Opuntia, Opuntia rufida, Opuntia vestita, Opuntia mikrodasys, Opuntia phaeacantha.
POPIS:
Opuncie (Opuntia) tvoří celou podčeleď opunciovitých. Někteří její zástupci vůbec neodpovídají obvyklým představám o opunciích, nicméně existují společné znaky, podle kterých lze opuncii, ať je její vzhled jakýkoli, rozpoznat. V první řadě jsou to drobounké ostny (glochidie), kterých si ani nemusíme povšimnout, ale které určitě ucítíme, když dlaně po styku s opuncií začnou silně píchat a svědit. Opuncie (Opuntia) se, stejně jako většina zástupců rodu opuncií, pro pokojové pěstování nehodí. Za prvé proto, že dorůstají do ohromných rozměrů, a za druhé proto, že nejsou příliš dekorativní. Opuncie (Opuntia) v pokojvých podmínkách často nekvetou, protože tyto rostliny začínají kvést až po dosažení rozměrů, které jsou v bytových podmínkách nereálné. Proto je lepší při výběru do pokojových podmínek dát přednost nevelkým druhům.
Opuncie cilindrica mnohdy není pokládána za opuncii. Má cylindrické stonky, nejprve jednotlivé, s přibývajícím věkem se rozvětvující. Rychle roste a dosahuje výšky 1,5 – 1,8 m. Kvete širokými růžovými květy.
Opuntia rufida:
Má stonky pokryté svazky rezavě červených glochidií.
Opuntia vestita:
Má cylindrické stonky, pokryté ochmýřenými chloupky. Kvete drobnými červenými kvítky.
Opuntia mikrodasys:
Má rozvětvené stonky pokryté svazky háčkovitě zahnutých světlých glochidií. Kvete velkými žlutými květy.
Opuntia mikrodasys albinospina:
Má stonky pokryté bílými glochidiemi, které při dotyku neopadávají. Tato opuncie snadno vykvétá žlutými květy i v pokojových podmínkách. Kromě toho domácí pěstování umožňují i její nevelké rozměry.
Opuntia phaeacantha:
Má oválné ploché, členité stonky pokryté hnědožlutými glochidiemi a dlouhými tenkými ostny.
Opuncie (Opuntia) je kaktus. Pěstovat tyto rostliny lze pouze v dobře drenážované půdě, zalévají se mírně a zřídka. Půda by měla mezi zaléváním úplně vyschnout. V zimě vyžaduje klid a sušší půdu. Tyto rostliny jsou velmi světlomilné, v létě nebo brzy na podzim je dobré je umisťovat ven, ale chránit před průvanem.
ČELEĎ:
Cactaceae, kaktusovité.
PŮVOD:
Střední Amerika.
TEPLOTA:
Opuncie (Opuntia) vyžaduje mírnou teplotu. V období zimního vegetačního klidu asi 7 až 10°C, minimálně 5°C, bez zálivky.
OSVĚTLENÍ:
Opuncie (Opuntia) mají rády hodně světla, ale zvykat je na jarní slunce je třeba postupně. Bez dostatku světla rostliny vyčouhnou a ztratí dekorativní funkci.
ZÁLIVKA:
Opuncie (Opuntia) je třeba zalévat mírně a zřídka.
HNOJENÍ:
Opuncie (Opuntia) od konce jara do poloviny léta přihnojujeme speciálním hnojivem pro kaktusy.
VLHKOST VZDUCHU:
Opuncie (Opuntia) dobře snášejí suchý vzduch, ale pravidelné rosení teplou vodou z velmi jemného rozprašovače jim neuškodí.
PŘESAZOVÁNÍ:
Doporučené složení zeminy: 1 díl drnovky, 1 díl listovky, 1 díl rašelinového substrátu, 1 díl písku a cihlová drť. Pro dospělé a staré kaktusy dáváme 2 díly drnovky. Mladé Opuncie (Opuntia) se přesazují každoročně nebo po 2 letech, staré po jednom až dvou letech.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Opuncie (Opuntia) rozmnožujeme semeny a řízky (jednotlivými články).
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Vrchol stonku sesychá, níže měkká hniloba:
Příčinou bývá nadbytek vody, a to obzvláště v zimě. Postačí, když rostlinu budete méně často zalévat.
Žádné přírůstky:
Příčinou je zcela jistě buď nedostatek vody v létě, nebo nadbytek vody v zimě.
Bronzovité zabarvení povrchu:
Příčinou je jednoznačně sviluška.
Korkovitost povrchu:
Příčinou může být lokální poškození hmyzem, také však náhlé ochlazení nebo mechanické poškození. Příčinou však může být také nedostatek vody v létě.
Měkké hnědé skvrny:
Příčinou je vždy hniloba stonku, která však dobře pěstované rostliny zpravidla nepostihuje. Místo, které je takto napadené, vyřízněte, substrát pak zalijte systémovým fungicidním přípravkem a rostlině zlepšete všeobecné podmínky k růstu.
Vytáhlý stonek a deformace:
Příčina je závislá na ročním období. V zimním období je důvodem příliš teplé prostředí. V letním období je důvodem nedostatek světla. Pokud chcete zachovat estetický tvar rostliny tak, aby rostlina rostla stejnoměrně, květináč občas otočte.
Bílé chumáčky na povrchu:
Příčinou bývají vlnatí červci.
Tvrdé hnědé štítky na povrchu:
Příčinou jsou puklice.
Hniloba základu stonku a úhyn stonku:
Příčinou je zcela jistě hniloba báze, která byla vyvolaná nadměrnou vlhkostí během zimního období. Vrchol stonku použijte jako řízek. Neudržujte slabou vrstvu kamenné drtě.


Pro podrobnější informaci viz. Pěstování kaktusů.

___________________________________________________________________________________