WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Pachyphytum


ROSTLINNÝ SVĚT


Pachyphytum je sukulentní rostlina s nevelkým stonkem, nenáročná na pěstování.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Pachyphytum.
POPIS:
Pachyphytum je sukulentní rostlina s nevelkým stonkem, jejíž pěstování nepředstavuje větší problém. Má masité vejcovité listy, se stříbrným popraškem. Červeno oranžové květy se objevují na jaře na květonosech 5 až 15 cm dlouhých. Pachyphytum udržujeme na jasném slunečním světle a zabezpečíme dostatečný přísun čerstvého vzduchu. Zaléváme i v létě pouze mírně, půda nemusí být neustále vlhká. Při zazimování na chladném místě ji raději nezaléváme. Rostlina dobře snáší suchý vzduch. V létě je lepší rostlinu umístit na balkón. Teplota při zimním klidu je optimálně 6 až 8 °C. Na jaře a v létě hnojíme každý měsíc hnojivem pro kaktusy. Rozmnožují se na jaře listovými řízky nebo semeny.
ČELEĎ:
Crassulaceae, tlusticovité.
PŮVOD:
Mexiko.
UMÍSTĚNÍ:
Pachyphytum umístíme na velmi světlé stanoviště.
ZÁLIVKA, HNOJENÍ:
Pachyphytum zaléváme i v létě pouze mírně, půda nemusí být neustále vlhká. Na jaře a v létě hnojíme každý měsíc hnojivem pro kaktusy.
MNOŽENÍ:
Pachyphytum množíme listovými řízky nebo semeny.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Stonek vytáhlý a znetvořený:
V zimním období bývá příčinou příliš mnoho vody. V období léta je pak nejčastější příčinou málo světla. Květináčem občas otočte, aby byl růst rostliny stejnoměrný.
Hnědé měkké skvrny:
Příčinou je houbová skvrnitost listů. Použijte systémový fungicid a místnost, ve které sukulent je, více větrejte.
Náhlá ztráta listů:
Příčinou je příliš studená voda nebo v letním období také nedostatek vody.
Hnědé suché skvrny:
Příčinou je zcela jistě nedostatečná zálivka. Mějte na paměti, že sukulenty potřebují v letním období zálivku dosti bohatou.
Zvadlé a vybledlé listy:
Příčinou je přelití rostliny, a to především v zimě.
Hniloba základu, úhyn stonku:
Příčinou je hniloba báze stonku v důsledku přelití rostliny, a to především v zimě. Vrchní část stonku rostliny můžete použít k jejímu množení. V zimě vhodně upravte zálivku a povrch substrátu překryjte vrstvou kamenné drtě.

___________________________________________________________________________________