WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Australský chrt (Australian Greyhound)


PSÍ SVĚT


Australský chrt je inteligentní a energický pes, vyšlechtěný pro hony na klokany. Občas však bývá neposlušný, proto potřebuje být vychováván pevnou a rozhodnou rukou.


AGLICKÝ NÁZEV:
Australian Greyhound, Kangaroo Dog, Kongaroo Hound, Australian Kongaroo Dog)
PŮVOD:
Věří se, že Australský chrt má svůj počátek již kdysi ve starověkém Egyptě, kdy bylo běžnou praxí těla psů také mumifikovat. Mnoho chrtů bylo nalezeno pohřbených uvnitř faraonových pohřebních komor. Od těchto dob popularita tohoto plemene rostla a Australský chrt byl dovezen do Středozemních zemí, a dokonce i do Říma. S rostoucí integrací mezi kontinenty byl Australský chrt dovezen i do Anglie a do Irska. Byl tehdy velice populární a stal se symbolem vládnoucí třídy a šlechty. Australský chrt byl tehdy tolik ceněný především proto, že byl dokonale vybavený pro oblíbenou zábavu šlechty – pro lov. Byl tehdy využíván především pro zaječí hony a od doby krále Jindřicha VIII. Dokázal být jejich nejpopulárnějším účastníkem. Za vlády královny Elizabeth I. byla pravidla těchto honů rozvinuta, byl ze všech konkurenčních chrtů pro svoji rychlost a čilost nejvíce hodnocený. S rostoucí popularitou tohoto plemene brzy vznikl první oficiální klub, který byl založen v Anglii v 19. století. Primárním zájmem bylo zaměření se na zvýšení jejich rychlosti. Toto byly začátky, které vedly k dnešním chrtím závodům v běhu. Testy rychlosti spočívají v honění falešného zajíce, a učinily závody chrtů jednou z nejpopulárnějších aktivit dneška. Popularita jejich závodů tedy byla, je a bude.
Australský chrt byl vyšlechtěný a Austrálii, a to křížením greyhoundů a dirchaundů. Používali se především pro hony na klokany, které v té době velice škodili zemědělskému hospodářství. Klokani během honů byli neuvěřitelně rychlí, proto musel Australský chrt vždy vyvinout velikou rychlost, a navíc být vytrvalý a vynalézavý.
POPIS:
Australský chrt je silný pes s okrouhlými žebry a širokou hrudí. Hlavu má úzkou a dlouhou. Mandlové oči mají temné zabarvení. Uši tenké, stáhnuté dozadu. Končetiny jsou pevné a štíhlé. Ocas má tenký, dlouhý a velmi pružný.
VÝŠKA:
Australský chrt má v kohoutku 68 až 76 cm.
VÁHA:
Australský chrt váží od 24 do 36 kg.
SRST:
Australský chrt má krátkou a hrubou srst. Zbarvení je libovolné, převládá bílé, objevuje se však i celé černé.
CHARAKTER:
Australský chrt je inteligentní, hbitý a energický pes. Občas však bývá neposlušný, proto potřebuje být vychováván pevnou a rozhodnou rukou.
Chovat ho v domácích podmínkách se nedoporučuje. Byl by příliš agresivní a svými loveckými pudy nebezpečný.
PÉČE:
Australský chrt stejně jako ostatní chrti, potřebuje dostatek pravidelného pohybu a vhodné fyzické zátěže. Kromě přiměřené péče o srst nepotřebuje žádnou zvláštní péči.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Australský chrt se průměrně dožívá 12 až 14 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovecký pes.
VYUŽITÍ DNES:
Lovecký pes, závodník a společník.
PLEMENO:
FCI – Neuznané plemeno.
Sekce – Chrt.

___________________________________________________________________________________