WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Adonis jarní, hlaváček jarní (Adonis vernalis)


ROSTLINNÝ SVĚT


Adonis jarní, hlaváček jarní (Adonis vernalis) má listy mnoho průřezné, porosty se nízko větví, s ojedinělými kvítky.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Adonis vernalis L.
POPIS:
Adonisy – jednoleté i mnoholeté – jsou rozšířeny v Evropě i v Asii. Listy mají mnoho průřezné, porosty se nízko větví, s ojedinělými kvítky. Pro opylování se obyčejně vybírá Adonis amurensis, který má velké žluté kvítky.
Adonis jarní problémy s rozmnožováním nemá. Vyrůstá do výšky 10 až 30 cm, kvítka má jedinečná, jasně žlutého odstínu, v průměru do 7 cm, rozkvétají v dubnu až květnu. Plod má rýhující semena s klíčkem, která jsou vyztužena válcovitým lůžkem. Podobá se Adonisu jarnímu, ale dělení listů má hrubší a nakonec se rozvírají zároveň s květy, ale také až po odkvětu. Žluté květy jsou několikanásobně menší, sám rozkvétá v únoru až březnu.
ČELEĎ:
Ranunculaceae, pryskyřníkové.
PŮVOD:
Japonsko, Čína, Korea.
UMÍSTĚNÍ:
Adonis jarní, hlaváček jarní (Adonis vernalis) má rád stanoviště v polostínu. Zároveň potřebuje místo s úrodnou půdou, zlehka vápenatou. V kyselé půdě roste špatně. Na správně vybraném místě roste Adonis dlouho a vytváří velkolepé květní koberce, protože při jeho výsadbě do půdy je nutné se nejdříve pojistit zjištěním bezpečnosti půdního prostředí. Po rozkvětu porostu se protahují a udržují svoji hustotu až do podzimu, kdy Adonis ztrácí svoji "přestrojennost".
ZÁLIVKA, HNOJENÍ:
Adonis Amurský má rád zem bohatou na humus, i dostatek vláhy, proto je nejlepší výsadba do rašeliny.
VLHKOST VZDUCHU:
Adonis jarní, hlaváček jarní (Adonis vernalis) nemá zvláštní požadavek na vlhkost vzduchu, snáší i suchý vzduch.
MNOŽENÍ:
Adonis jarní, hlaváček jarní (Adonis vernalis) roste lehce a rozmnožuje se dělením poté, co kusy odkvetou, nebo semeny, které se vysévají ihned po jejich uzrání. Jindy také semena vypadnou ještě zelená. Semena rostou pomalu. Rozmnožují jej pouze dělením, neboť v evropských podmínkách amurskému Adonisu nedozrají semena.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Adonis jarní, hlaváček jarní (Adonis vernalis) je škůdci a chorobami napadán jen velmi vzácně.

___________________________________________________________________________________