WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Anglický foxhound (English Foxhound)


PSÍ SVĚT


Anglický foxhound je otužilý, svalnatý a výjimečně chytrý pes. Je to vynikající lovecký pes, aktivní, hbitý a téměř neunavitelný. Anglický foxhound nevyžaduje žádnou zvláštní péči, musíte mu však zajistit dostatek pohybu.


ANGLICKÝ NÁZEV:
English Foxhound
PŮVOD:
Anglický foxhound byl vyšlechtěn v 15. století ve Velké Británii z loveckých psů druhu svatého Hubera a z dovezených francouzských psů. Šlechtili se především pro hony na lišku na koních. Později jim byla přimíchána krev jiných plemen. V roce 1650 byl Anglický foxhound dovezen do Severní Ameriky, kde se stal základem pro vyšlechtění Amerického foxhounda. V 19. století byl Anglický foxhound v Evropě, Kanadě i Americe široce rozšířen.
POPIS:
Anglický foxhound je otužilý, svalnatý a výjimečně chytrý pes se silnou kostrou. Výška v kohoutku se pohybuje v rozmezí 58 až 64 cm, váha 25 až 35 kg. Hlava je zaoblená a prodloužená, čumák rovný a široký. Oči jsou velké, temně-hnědé barvy. Uši má dlouhé, široké, přiléhající k hlavě, téměř se dotýkající čenichu nosu. Jsou často vrásčité. Ocas je šavlovitého tvaru, posazený dosti vysoko. Srst je krátká, dobře přiléhající. Barva je dovolena různorodá. Anglický foxhound je dvoubarevný i trojbarevný.
VÝŠKA:
Anglický foxhound má v kohoutku 58 až 64 cm.
VÁHA:
Váží v rozmezí 25 až 35 kg. (Standard FCI váhu neuvádí.)
SRST:
Srst je krátká a přiléhající. Barva je dovolena různorodá. Anglický foxhound je dvoubarevný i trojbarevný.
CHARAKTER:
Anglický foxhound snadněji přilne ke druhému psovi, než ke člověku. Proto je vhodnější chovat ho ve smečce. Je to vynikající lovecký pes, aktivní, hbitý a téměř neunavitelný. Není vhodné ho chovat ve městě, protože potřebuje dostatek pohybu. Pokud je však Anglický foxhound chován ve městě již od mládí, tomuto způsobu života přivykne a stane se svému pánovi vynikajícím společníkem. Mají silný hlas a jsou velmi vnímaví a pozorní, proto jsou také vynikajícími hlídači.
PÉČE:
Anglický foxhound nevyžaduje žádnou zvláštní péči, musíte mu však zajistit dostatek pohybu.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Anglický foxhound se průměrně dožívá 10 až 12 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovecký pes (využíval se k lovu lišek).
VYUŽITÍ DNES:
Lovecký pes (využívá se pro lov lišek) a společník.
PLEMENO:
FCI VI. - Honiči, barváři a příbuzná plemena.
Sekce 1 - Honiči.
S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
FOH
ČÍSLO STANDARDU:
159 / 22.07.1997 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
22.07.1997

___________________________________________________________________________________