WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Atlašský vlčák (Aidi, Atlas Mountain Dog)


PSÍ SVĚT


Plemeno je známé již ze středověku, vyšlechtěné kočovníky severní Afriky.


ANGLICKÝ NÁZEV:
franc.: Chin de l’Atlas, Aidi, angl.: Atlas Sheepdog
PŮVOD:
Plemeno je známé již ze středověku, vyšlechtěné kočovníky severní Afriky. Původně byli atlaští vlčáci předurčeni k hlídání a ochraně majetku. Později, v Maroku, je začali využívat pro hlídání ovcí a koz. Atlašský vlčák je známý také jako lovecký pes s velice citlivými smysly. Obyčejně pracuje v páru, se svým pomocníkem.
POPIS:
Výška je 52 až 62 cm, váha okolo 25 kg. Pes je velice pohyblivý a aktivní, s dobře rozvinutým svalstvem. Srst je hrubá, v délce 6 cm, ochraňuje ho od jakéhokoliv počasí. Upřednostňuje se bílá barva, ale setkáváme se i s černou, černě-bílou, rezavou barvou srsti.
VÝŠKA:
K kohoutku má v rozmezí 52 až 62.
VÁHA:
Kolem 25 kg.
SRST:
Srst je hrubá, v délce 6 cm, ochraňuje ho od jakéhokoliv počasí. Upřednostňuje se bílá barva, ale setkáváme se i s černou, černo-bílou, rezavou barvou srsti.
CHARAKTER:
Atlašského ovčáka je dobré chovat raději ve venkovském prostředí, ale jestli mu bude dána možnost projevit své pracovní schopnosti, může žít i ve městě.
PLEMENO:
FCI II. - Pinčové a knírači, molossoidní.
Skupina 2 Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi.
Sekce 2.2 Molossi, horští psi.
Bez pracovních zkoušek.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:
AID
ČÍSLO STANDARDU:
247 / 22.04.1996 (Maroko)

___________________________________________________________________________________