WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Banjarský chrt, Bandžarský chrt (Banjara Greyhound)


PSÍ SVĚT


Banjarský chrt (Banjara Greyhound) je rázný, činorodý a aktivní pes, nezávislý, s dobrým a uvolněným pohybem. Je to velký, svalnatý a hladkosrstý chrt, který má velmi ušlechtilé proporce.


ANGLICKÝ NÁZEV:
angl: Banjara Greyhound; čes.: Banjarský chrt, Bandžarský chrt
PŮVOD:
Banjarský chrt (Banjara Greyhound) je plemenem vyšlechtěným v Indii. Vznikl křížením chrtů typu saluky a afgána. V Indii se tito psi nesetkali s takovou popularitou, jako v zemích na Západě, protože cílevědomým rozmnožováním tohoto plemene se v Indii nikdo nezabýval. Dle tvrzení cestovatelů, je čistokrevné plemeno vidět velice vzácně, neboť se volně křížili s jinými psy.
POPIS:
Banjarský chrt (Banjara Greyhound) je velký a svalnatý chrt, hladké srsti a ušlechtilých proporcí. Hlavu má dlouhou a úzkou hlavu, drženou dosti vysoko. Oči jsou mandlově tvarované a tmavě zbarvené. Uši jsou především pernaté, jsou nošené ploše u hlavy. Čenich má dlouhý a úzký. Nos je černý nebo zbarvený v závislosti na zbarvení srsti. Krk má dlouhý, silný a klenutý. Hruď je dosti hluboká. Tělo je od ramen až po ledviny v jedné úrovni. Přední končetiny jsou silné a rovné. Zadní končetiny jsou k tělu ve ztlumeném zahnutí. Tlapky má dosti velké a především pernaté. Ocas je také dosti pernatý, je nošený v mírném zatočení. Chůze i pohyb jsou rychlé a hbité.
VÝŠKA:
Banjarský chrt (Banjara Greyhound) má v kohoutku 68 až 74 cm.
VÁHA:
Banjarský chrt (Banjara Greyhound) váží od 23 do 30 kg.
SRST:
Banjarský chrt (Banjara Greyhound) má krátkou, hrubou, avšak hedvábnou srst, dobře přiléhající. Na uších nohách a ocase je srst hustší a delší. Zbarvení je černé, mramorově skvrnité, s šedým nebo modrým značením.
CHARAKTER:
Banjarský chrt (Banjara Greyhound) je rázný, činorodý a aktivní pes, nezávislý, s dobrým a uvolněným pohybem.
Bandžarský chrt má důstojné chování i vzezření. Doma je spíše tichý a nenápadný, venku při pohybu však nesmírně rychlý, s obrovskou chutí pronásledovat všechno, co se hýbe. Svému pánovi je vždy maximálně oddaný.
PÉČE:
Banjarský chrt (Banjara Greyhound) stejně jako ostatní chrti, potřebuje dostatek pravidelného pohybu a vhodné fyzické zátěže. Kromě přiměřené péče o srst nepotřebuje žádnou zvláštní péči.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Banjarský chrt (Banjara Greyhound) se průměrně dožívá 12 až 14 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovecký pes.
VYUŽITÍ DNES:
Lovecký pes, závodník a společník.
PLEMENO:
FCI – Neuznaná plemena.
Sekce – Lovecký pes.

___________________________________________________________________________________