WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Billy


PSÍ SVĚT


Billy je silný a elegantní pes, který se vyznačuje svým neobvyklým zbarvením. Jako miláček rodiny je Billy naprosto spokojený, občas mu však neuškodí si s ostatními psy smečky trochu zazápasit.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Billy
PŮVOD:
Billy byl vyšlechtěn ve Francii v 19. století. Vznikl díky svému šlechtiteli, panu Hublot du Rivault, a to křížením tří, dnes již vyhynulých, francouzských loveckých psů: Ceris, Montaimboeufa a Larye. Billy své pojmenování získal dle zámku Billý v Poitou (Chato-de-Brian). Tento honič, stejně jako jeho předci, se využíval k vytrvalostním honům, specializovaným na raněné jeleny. Od svých předků podědil zabarvení, vysokou postavu, sílu, rychlost a vynikající smysly.
POPIS:
Billy je silný a elegantní pes, vyznačuje se především svým neobyčejným zbarvením: má limonádově oranžové skvrny na bílém podkladě. Výška v kohoutku je 58 až 70 cm, hmotnost 25 až 30 kg. Hlava je přiměřená, s plochýma ušima, stočenýma na koncích. Oči jsou otevřené, ostražité, tmavě hnědé nebo černé barvy. Ocas je silný a dlouhý. Čenich nosu má velký a černý. Srst je krátká a hladká, hrubá na dotek. Zbarvení: čistě bílé, kávově-bílé nebo bílé s limonádovými či oranžovými skvrnami.
VÝŠKA:
Billy – pes má v kohoutku 60 až 70 cm.
Billy – fena má v kohoutku 58 až 62 cm.
VÁHA:
V rozmezí 25 až 30 kg. (Standard FCI váhu neuvádí.)
SRST:
Billy má srst krátkou, hladkou, na dotek hrubou. Zbarvení je: čistě bílé, kávově-bílé nebo bílé s limonádovými či oranžovými skvrnami.
CHARAKTER:
Billy je vnímavý a bystrý pes, se silným loveckým instinktem. Dobře vychází s dětmi a dospělými. Jako miláček rodiny je naprosto spokojený, občas mu však neuškodí si s ostatními psy smečky trochu zazápasit.
PÉČE:
Billyho krátká srst vyžaduje minimální péči. Její nevýhodou je, že ho od chladu a pichlavých porostů jen nedostatečně ochraňuje. Billy vyžaduje přiměřené fyzické zátěže a dlouhé procházky.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Billy se dožívá v průměru 12 až 14 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Stopař a lovec velké zvěře.
VYUŽITÍ DNES:
Stopař a společník.
PLEMENO:
FCI VI. - Honiči, barváři a příbuzná plemena.
Sekce 1 - Honiči.
S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BIL
ČÍSLO STANDARDU:
25 / 24.04.1997 (Francie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
28.12.1973

___________________________________________________________________________________