WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Velký gaskoňsko-saintgeoiský honič (Gascon Saintongeois)


PSÍ SVĚT


Velký gaskoňsko-saintgeoiský honič vyniká měkkým, přátelským a dobráckým charakterem. Ve své vlasti se těší velké popularitě. Je to domácí miláček.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Gascon Saintgeois, Great Gascon Saintongeois
PŮVOD:
Velký gaskoňsko-saintgeoiský honič byl vyšlechtěn ve Francii ve 40. letech 19. století baronem Count Josephem de Carayon-Latour Virelade. Vznikl křížením Velkých gaskoňských loveckých psů a Saintonžských honičů. Vyšlechtěn byl k honu velké zvěře, především jelenů. Často se tento pes nazývá „Vireladem“, po jménu jeho šlechtitele.
POPIS:
Velký gaskoňsko-saintgeoiský honič je velký, dlouhonohý a výkonný pes, s dlouhýma ušima a krásnou hlavou, která je často obdařena na zátylku pahorkem. Výška v kohoutku je 62 až 72 cm, hmotnost je v rozmezí 30 až 32 kg. Hrudník je hluboký, břicho dobře stavěné. Srst má krátkou, vydatnou a dobře příléhající. Trojbarevné zbarvení, které je pro lovecké psy charakteristické, je reprezentováno bílým základem s černými skvrnami a hustými tečkami na horní části těla, na hlavě přechází do rezavého nádechu. Uši jsou tenké a visící. Ocas je vysoko nasazený. Oči mají tmavohnědou barvu. Spodní strana dolního víčka je jemně odklopená.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 65 až 72 cm.
Fena má v kohoutku 62 až 68 cm.
VÁHA:
Velký gaskoňsko-saintgeoiský honič váží v rozmezí 30 až 32 kg. (Standard FCI váhu neuvádí.)
SRST:
Srst má krátkou, vydatnou a dobře přiléhající. Trojbarevné zbarvení, které je charakteristické pro lovecké psy, je reprezentováno bílým základem s černými skvrnami a hustými tečkami na horní části těla, na hlavě přechází do rezavého nádechu.
CHARAKTER:
Velký gaskoňsko-saintgeoiský honič vyniká měkkým, přátelským a dobráckým charakterem. Ve své vlasti se těší velké popularitě. Je to domácí miláček, který však vyžaduje pravidelné, fyzické zátěže a delší procházky.
PEČE:
Není náročná. Velký gaskoňsko-saintgeoiský honič se snadno učí, vyžaduje však častý a dlouhý výcvik. Je třeba mu zajistit pravidelné, fyzické zátěže a delší procházky.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Velký gaskoňsko-saintgeoiský honič se průměrně dožívá 11 až 12 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovecký pes. (Lovil především srny.)
VYUŽITÍ DNES:
Lovecký pes a společník.
PLEMENO:
FCI VI. - Honiči, barváři a příbuzná plemena.
Sekce 1 - Honiči.
S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
GSH
ČÍSLO STANDARDU:
21 / 03.10.1996 (Francie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
24.01.1996

___________________________________________________________________________________