WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Brabantík (Petit Brabancon)


PSÍ SVĚT


Brabantík je krátkosrstý grifon, který nemá na čumáku vousy. Brabantík je také velice hravý pejsek, který ocení pozornost, je velmi živý, inteligentní a citlivý s takřka lidským výrazem v obličeji.


ANGLICKÝ NÁZEV:
franc.: Petit Brabancon
PŮVOD:
Plemeno bylo vyšlechtěno 19.století. Je odrůdou bruselského grifona, od kterého se odlišuje typem srsti
POPIS:
Brabantík je krátkosrstý grifon, který nemá na čumáku vousy, na těle je hustá, přiměřeně dlouhá srst, velice hladká, měkká. Brabantík je malý živý pes kvadratické tělesné stavby, se silným tělem. Výška v kohoutku je 18 až 20 cm, váha 2,5 až 5,5 kg. Má rovná záda, pevné čelisti a poměrně široký a hluboký hrudník
Délka těla od bodu ramen po záď by se měla co nejvíce rovnat jeho výšce v kohoutku. Hlava je nejcharakterističtější a nejpozoruhodnější částí jeho těla. Hlava je v porovnání s tělem přiměřená a má téměř lidský výraz. Brababantík má srst krátkou, hrubou a nepřiléhavou, působí rozcuchaným dojmem. Čelo má široké a okrouhlé, s velmi zřetelným stopem. Nos je černý a postavený v úrovni očí. Nos je široký s dobře a široce otevřenými chřípími. Špička nosu je nakloněna zpět, takže je z čelo, nos a brada z profilu ve stejné rovině. Čenich je velmi krátký, nesmí přesahovat 1,5 cm. Brabantík má v porovnání s ostatními grifonky na pohled poněkud delší nos, neboť nemá žádnou ozdobu. Ubohý výraz Brabantíka je dán jeho zvednutým čumákem. Oči má dobře posazené, velké a kulaté, nikdy však vypouklé, pokud možno co nejtmavěji hnědého zbarvení, preferuje se, aby nebylo vidět bělmo. Malé, oválné nebo světle zbarvené oči jsou považovány za chybu. Uši jsou malé. Vysoko postavené, umístěny dosti široko od sebe. Příliš velké uši jsou nepřijatelné stejně jako uši, které po stranách hlavy spadají. Krk je střední délky, mezi rameny je zasazen harmonicky. Délka těla se prakticky rovná jeho výšce v kohoutku. Tělo působí dojmem malého, čtvercově formovaného s silného psa. Kohoutek má jen mírně zvýšený. Záda jsou rovná, krátká a silná. Hruď je široká, její hloubka spadá až k loktům. Břicho je mírně podklesnuté, boky má jasně ohraničené. Ocas je nastavený vysoko, nesený vzhůru. Přirozeně krátký, zalomený nebo zatočený ocas je považován za velkou chybu.

VÝŠKA:
Brabantík má v kohoutku 18 až 20 cm. (Standard FCI výšku neuvádí.)
VÁHA:
Brabantík váží v rozmezí 3,5 až 6 kg.
SRST:
Srst je přirozeně hrubá, mírně zvlněná, není vybavena podsrstím. Brabantík je stejného zbarvení, jaké je akceptováno u Grifonků, tedy červený nebo načervenalý, černý nebo hnědočerný Na hlavě má tmavou masku. Šedá nebo mdlá barva masky u starších psů by neměla být penalizována. Pro všechna 3 plemena je tolerováno několik bílých chlupů na hrudi, nejsou však přímo žádané. Na rozdíl od ostatních grifonků nemá na čumáku vousy.
CHARAKTER:
Brabantík je malý, společenský pes, inteligentní, vyrovnané, ostražité povahy, povahy. Má robustní a čtvercovou formu těla s pevnými kostmi, v pohybu je stavbou těla velice elegantní. Brabantík je také velice hravý pejsek, který ocení pozornost, je velmi živý, inteligentní a citlivý s takřka lidským výrazem v obličeji. Ke všem členům rodiny je velmi přátelský. Oproti jiným pinčům je méně nervózní, je celkově vyrovnanější a málo štěká. Svému pánovi je bezmezně oddán. Brabantík se běžně dožívá vysokého věku.
PÉČE:
Brabantík má srst, která vyžaduje jen málo péče. Postačí, když ji jednou týdně vykartáčujete. Chlupy v koutcích očí je nutné pravidelně zastřihávat, aby nedráždily oko, nezapomínejte mu čistit záhyby kůže pod očima a dbejte na to, aby drápky byly krátké.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Brabantík se průměrně dožívá 13 až 15 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Společník.
VYUŽITÍ DNES:
Společník.
PLEMENO:
FCI IX. - Společenská plemena a toy
Sekce 3 – Malí belgičtí psi.
Bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BAG
ČÍSLO STANDARDU:
82/ 05. 05. 2003 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
25. 03. 2003

___________________________________________________________________________________