WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Ibišek čínský (Hibiscus rosa-sinensis)


ROSTLINNÝ SVĚT


Čínská růže (Ibišek čínský) – jedna z velmi oblíbených a rozšířených pokojových rostlin.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Hibiscus rosa-sinensis.
POPIS:
Čínská růže je jedna z velmi oblíbených a rozšířených pokojových rostlin. Je to keřík o výšce 2 až 3 metry. Listy jsou tmavě zelené, lesklé, podlouhle oválné nebo podlouhle vejčité, po krajích zubaté, velikost do 15 cm, jsou umístěné na stéble jeden za druhým. Květ kvete jen jeden den, ale střídají jej nově rozvíjející sepoupata. Kvete několik měsíců. Čínská růže je na pěstování nenáročná. V létě můžeme rostlinu umístit na balkón, ale chráníme ji před deštěm a větrem. Na jaře a v létě vyžaduje ibišek hojnou zálivku. V parném počasí je prospěšné rostlinu rosit. Ibišek se množí na jaře a v létě vrcholovými řízky v substrátu z živné zeminy při teplotě 20 až 25 °C. Při zakořeňování je řízky třeba přikrýt skleněnou láhví nebo polyetylenovým sáčkem. Doporučuje se půdní směs sestávající se ze stejného poměru drnovky, listovky, humusu, rašeliny a písku.
ČELEĎ:
Malvaceae, slézovité.
PŮVOD:
Tropická Asie, Čína.
DOBA KVĚTU:
Březen až říjen.
UMÍSTĚNÍ:
V létě můžeme rostlinu umístit na balkón, ale chráníme ji před deštěm a větrem.
TEPLOTA:
Ibišek je poměrně teplomilný. Letní teplota by měla dosahovat 20-25°C, zimní 15-20°C, minimálně však 13°C.
OSVĚTLENÍ:
Světlomilná, dává přednost jasnému rozptýlenému světlu s nevelkým množstvím přímého slunečního záření. V zimě ho je třeba umístit do světlé místnosti.
Nejlepší stanoviště pro ibišek je na východním nebo západním okně. Na jižním okně je nutné v poledních hodinách zastínění.
ZALÉVÁNÍ:
Od jara do podzimu hojná. Půda musí být neustále vlhká. V zimě se zalévá mírně. Vyvarujte se přemokření nebo přeschnutí zemního balu. Nezalévejte studenou vodou.
HNOJENÍ:
Od dubna do srpna se ibišek hnojí jednou za tři týdny komplexním hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny.
VLHKOST VZDUCHU:
V parném počasí je prospěšné rostlinu rosit.
PŘESAZOVÁNÍ:
Půda: 1 díl drnovky, 1 díl listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl písku. Přesazuje se v březnu nebo v dubnu. Po přesazení se ostříhá a v létě je ho možné opakovaně zastřihávat. Nádobu zvolíme objemnou. Na jaře se rostlina zkracuje a přesazuje do čerstvé zeminy.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Množí na jaře a v létě vrcholovými řízky v substrátu z živné zeminy při teplotě 20 - 25°C. Stonkovými řízky, které nejlépe zakořeňují v červenci až v srpnu.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Mezi škůdce patří svilušky, mšice, červci (v suchém vzduchu). Poupata opadávají při nedostatku světla, změně stanoviště, vyschlého balu, vlhkosti a chladu odspodu najednou.

___________________________________________________________________________________