WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Bretaňský ohař dlouhosrstý (Brittany Spaniel)


PSÍ SVĚT


Bretaňský ohař dlouhosrstý je urostlý, kompaktní, energický, dostatečně tělesně vyvinutý pes


ANGLICKÝ NÁZEV:
franc.: Epagneul Breton, angl.: Brittany
PŮVOD:
Bretaňský dlouhosrstý ohař byl vyšlechtěn ve Francii v 18. století. Je jedním z nejstarších psů španělského typu. Počeátkěm 20. století byl zušlechtěný křížením a selekcí. Vznikl ze středověkého kokršpaněla, později se přimíchala krevanglická. Počátkem 20. století Bretaňský dlouhosrstý ohař téměř vyhynul, francouzský šlechtitel psů Artur Enu jej však opět oživil. Poprvé byl vystavován v Paříži v roce 1904, a v následujícím roce byl přijat jeho standard. Bretaňský dlouhosrstý ohař se rozšiřuje nejen ve Francii, ale také i v dalších zemích Evropy, v USA a v Kanadě.
POPIS:
Bretaňský dlouhosrstý ohař je urostlý, kompaktní, energický a dostatečně tělesně vyvinutý pes, který se více podobá setru, než španělu. Výška v kohoutku je 47 až 51 cm, hmotnost 10 až 15 kg. Hlava je široká, s hranatou prodlouženou čenichovou partií a výrazným stopem. Oči jsou velké, s inteligentním a živým výrazem, temně nebo světle-hnědé barvy. Čenich nosu je tvarem hranatý a tmavý, v barvě zabarvení psa. Uši jsou dostatečně dlouhé, zavěšené, porostlé dlouhou hedvábnou srstí. Ocas je tlustý,nasazený pod linií hřbetu, v akci nesený vodorovně. Dříve se kupíroval na délku 10 cm. Hrudník je hluboký, ne příliš široký a hřbet dosti pevný. Srst má hladkou, hedvábnou, kratší a těsně přiléhající, je hustá, ne příliš bohatá či zvlněná, na končetinách a hrudi je bohatší a vytváří zde výčesky. Zbarvení je: jakékoliv. Jednobarevní však kromě malé hvězdičky na hrudi nesmějí mít na těle bílou barvu. Nejběžnější je barva černá, zlatá a červená, existují však i strakatí, bílí, černo-třísloví psi, oranžovo-bílí, hnědo-bílí, bílo-černí, trojbarevní, bílí s tečkami libovolného nebo předepsaného zbarvení.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 48 až 51 cm, s tolerancí +/- 1 cm.
Ideální výška pro psa je 49 až 50 cm.
Fena má v kohoutku 47 až 50 cm, s tolerancí +/- 1 cm.
Ideální výška pro fenu je 48 až 49 cm.
VÁHA:
Bretaňský dlouhosrstý ohař váží v rozmezí 13 až 15 kg. (Standard FCI přesnou váhu neuvádí.)
SRST:
Bretaňský dlouhosrstý ohař má hladkou, hedvábnou, kratší, těsně přiléhající a hustou srst.
CHARAKTER:
Bretaňský dlouhosrstý ohař je chytrý a laskavý, živý a veselý, přitom neúnavný pes. Je přátelský a větinou milý i k dětem, svému pánovi je zcela oddaný. S jeho výcvikem nebývají problémy. Je všestranně nadaný: dělá stojky, přináší úlovky.
Bretaňský dlouhosrstý ohař je neúnavným, vytrvalým a oddaným společníkem. Občas je dost urážlivý a nutně potřebuje laskavé jednání.
PÉČE:
Vyžaduje delší procházky, každodenní péči o srst, kterou musíme vyčesávat kartáčem. Nezapomeňte pečovat také o uši.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Bretaňský dlouhosrstý ohař se průměrně dožívá 13 až 14 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Aportér.
VYUŽITÍ DNES:
Aportér a společník.
PLEMENO:
FCI VII. - Ohaři, přinašeči a slídiči.
Sekce 1 – Ohaři.
S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
EB
ČÍSLO STANDARDU:
95/ 05.05. 2003 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
25.03.2003

___________________________________________________________________________________