WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Velškorgi Cardigan (Welsh Corgi Cardigan)


PSÍ SVĚT


V současnosti je Velškorgi Cardigan velice oblíben jako společenský pes.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Welsh Corgi Cardigan
PŮVOD:
Starodávný anglický pastevecký pes. Známý v Jižním Welschu v 11. století. Předpokládá se, že původci tohoto plemene byli dovezeni Flamendskými tkalci, kteří se usazovali ve Welschu. Pembroke je zručný pastýřský pes silného rohatého skotu. Mrštně a šikovně vede krávy, ty neposlušné a utíkající do stodoly kouše do nohou. V 19.století Pembroke křížili s Welsh Corgi Cardigan, což rozdíly mezi těmito plemeny vyrovnaly. V roce 1925 se vystavovali specifické zvláštnosti jednoho plemene. Plemeno Welsh Corgi Cardigan bylo přiznáno jako samostatné roce 1934.
POPIS:
Jde o plemeno služebních psů.
V současnosti je Cardigan velice oblíben jako společenský pes. Je obdařen laskavým chováním a vyznačující se oddaností. Malý pes vydatné postavy, protáhlého tvaru. Hlava podobná liščí, ale s upřímným a dobrosrdečným výrazem. Uši jsou stojaté s mírně zkosenými konečky. Ocas je jakoby liščí, dlouhý, skoro se dotýká země.
VÝŠKA:
V kohoutku má 25,5 až 30,5 cm.
Ideal 30 cm.
VÁHA:
Váží do 13,5 kg.
SRST:
Srst je krátká, hrubá, přiléhající. Zbarvení je plavé, rezavé, sobolí, černé s rezavými nebo pepřové s bílými známkami.
CHARAKTER:
Cardigan je velice úzce svázán se svým domovem a rodinou chovatele. Je to odvážný, malý pes, který je zároveň bdělým a nadaným hlídačem.
PÉČE:
viz. výše
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 – Ovčáci bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
WCC
ČÍSLO STANDARDU:
38 (Great Britain)

___________________________________________________________________________________