WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Italský volpino (Volpino Italiano)


PSÍ SVĚT


Italský volpino je plemeno dekorativních miniaturních psů.


ANGLICKÝ NÁZEV:
ital.: Volpino Italiano, Cane de Quirinale
PŮVOD:
Ze starých pramenů víme, že předkem Italský volpino je italský bílý špic a nikoliv německý špic, přestože na základě vnější podobnosti bývá Volpino právě do této skupiny často přiřazován. Je známý již od 17. století.
POPIS:
Název pochází z latinského volpe, tzn. liška, a označuje hlavní znak tohoto plemene : zašpičatělý čenich Volpina skutečně připomíná lišku. Rodiči Volpina jsou špicové. Po mnohá staletí byl tento pes velmi oblíben italskými urozenými dámami. Dokonce byl zdoben náramky ze slonové kosti. Plemeno je uznáno FCI.
Italský volpino má dobrou kompaktní tělesnou stavbu. Uši jsou malé, trojúhelníkovitého tvaru, postavené, s ostrými konci. Mozkovna se za ušima poněkud zužuje a zakulacuje. Huňatý ocas je přehozen na záda.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 27 až 30 cm.
Fena má v kohoutku 25 až 28 cm.
VÁHA:
Váží až 4,5 kg.
SRST:
Srst je dlouhá a bohatá. Přípustné zbarvení: bílé (sněhobílé), také světle žluté, černé a sobolí – to je však v současné době daleko řidší.
CHARAKTER:
Italský volpino je, stejně jako všichni špicové, výborný hlídač. Vždy se postaví na ochranu svého pána a hlasitým štěkáním upozorňuje na nebezpečí. Své pány velice miluje, poslouchá je a rád se jimi nechává učit.
PLEMENO:
FCI V. - Špicové a primitivní typy
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
IV
ČÍSLO STANDARDU:
195 (Itálie)

___________________________________________________________________________________